Tóth Ádám közlése szerint az esztendő első felében a pénzükre váró cégek és magánszemélyek több mint negyedmillió alkalommal terelték jogi útra az adósságok ügyét. A hitelezők összesen 270 ezer beadványt címeztek az ország közjegyzőinek fizetési meghagyást kérve. Egy-egy háztartásba némelykor egyszerre több hivatalos irat is érkezett, az érintettek két, három, akár négy irányba is hátralékot halmoztak fel. Nem egy család a devizahitelek törlesztése miatt kerülhetett ilyen nehéz helyzetbe. A közjegyzők vezetőjének ismertetése alapján teljesen indokolt a kormány azon törekvése, hogy újabb mentőcsomagot állítson össze a devizahiteleseknek – és ehhez minden jogi lehetősége is megvan.
A Magyar Nemzetnek nyilatkozó ügyvédek szerint többféle indítványt is tehet a kormány, amikor a devizaalapú hitelszerződések tartalmának megváltoztatását javasolja a törvényhozóknak. Így mód van például a kamat, a futamidő és az árfolyamrés átalakítására is.
A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.
A törvények lehetővé teszik, hogy a jogalkotók belenyúljanak a már meglévő hitelszerződésbe – állítja a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. A bankok által is ismert újabb adóssegítő program egyelőre csak körvonalakban létezik, de az ígéretek szerint az őszi ülésszakban már dönthet róla az Országgyűlés.
Ismert, Navracsics Tibor a Hír TV Magyarország élőben című műsorában jelentette be, hogy újabb mentőcsomaggal készülnek a devizahitelesek számára, melyben az árfolyam-különbözet részleges átvállalása vagy teljes elengedése szerepel. A lehetőségekről már jövő szerdai ülésén tárgyal a kormány.
Egy ilyen lépés nem lenne példa nélküli, Horvátországban ugyanis egy bírósági döntés szerint a hitelfelvételkor érvényes árfolyamon kell visszafizetni az adósságot.