A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének honlapján közzétett jelentés szerint a lakossági hitelkereslet stagnálását valószínűleg a még mindig jelentős eladósodottság okozza. A hitelintézetek a közeljövőben még mindig elsősorban a fogyasztási hitelek szegmensében növelnék a hitelkínálatot, a lakáscélú hitelek piacán pedig továbbra is az állami kamattámogatások által generált keresletélénkülésre számítanak. A hitelkereslet jövőbeni esetleges élénkülésével kapcsolatban pozitívan hathat az enyhén növekvő foglalkoztatottság, valamint a fogyasztói bizalmi index 2012 második felétől tapasztalható növekedése.
A hitelintézetek működésének egyik kulcsfeladata a közeljövőben is a folyamatosan csökkenő állományok és a még mindig jelentős devizakitettség kezelése marad, ebben kiemelt szerepük van az intézményi és állami adósmentő, adósságkezelő programoknak.
A háztartások pénzügyi megtakarításainak jelentős része, mintegy 40 százaléka továbbra is betétjellegű termékekben testesül meg, ugyanakkor 2013 közepére a nem részvény típusú értékpapírokban – például állampapírokban – elhelyezett lakossági megtakarítások állománya az előző évhez képest jelentősen növekedett, valamint dinamikusan nőtt a befektetési jegyek forgalma is.
A lakosság által forintban tartott állampapír állománya 2013 júniusára megközelítette az 1500 milliárd forintot, fél év alatt mintegy 25 százalékkal nőtt. Ezzel kapcsolatban az állampapírokhoz kapcsolódó kamat- és likviditási kockázattal kapcsolatos tájékoztatás fontosságára hívja fel a figyelmet a PSZÁF.
A biztosítási piac stagnálása az élet ágban érzékelhető erőteljesebben, a szerződésszám csökkenése a folyamatos díjas „unit-linked”-ágazat visszaszorulása miatt látványos. A hagyományos életbiztosítások kumulált díjbevétele kevésbé erodálódott, mint a „unit-linked” biztosítások díjbevétele. Az életbiztosítások visszavásárlása növekvő trendet mutat.
A felügyelet javaslatainak eredményeként megvalósult néhány fontos jogszabály-módosítás. Ezek közül kiemelkedő jelentőségű az mlm értékesítési rendszer részleges tilalmának törvényi szintű kimondása a biztosítási szektorban, a közvetítők díjkezelésre vonatkozó új tájékoztatási kötelezettsége, illetve a közvetítők kötelező szakmai továbbképzése – emlékeztet a PSZÁF.