A Budapest Környéki Törvényszék MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a Budakörnyéki Járásbíróság csütörtökön ítéletet hirdetett E. S. T. és társa, Sz. V. P. ügyében; az ügyészség rossz minőségű termék forgalomba hozatalával vádolta meg őket.
A bíróság mindkét vádlottat felmentette a vád alól. Az ítélet indoklása szerint a vádirati tényállást a bíróság bizonyítottnak látta ugyan, „a cégcsoport a termékeken szereplő dátumokat jogellenesen meghosszabbította, hogy azok forgalomba hozhatók legyenek”, az viszont nem volt kétséget kizáróan bizonyítható, hogy a vádban szereplő időszakban a termék rossz minőségű lett volna, a bíróságnak pedig kétség esetén a vádlott javára kell döntenie.
A törvényszék közleménye szerint az elsőrendű vádlott több mint 20 éve foglalkozott élelmiszer-kereskedelemmel. Tevékenységét 2005 tavaszán bővíteni kívánta, ezért több gazdasági társaságból álló cégcsoportot hozott létre, amely társaságok főleg élelmiszer, ital és dohányáru nagykereskedelmével foglalkoztak. A társaságok ügyvezetője a másodrendű vádlott volt, a raktár működéséért is ő felelt, míg az elsőrendű vádlott elsősorban a kereskedelmi tevékenységet irányította.
A társaságok székhelye egy törökbálinti depó volt. Az ottani raktárhelyiségben helyezték el a Magyarországra behozott termékek egy részét is. A beszerzett termékek bizonyos hányadát a minőségmegőrzési idő lejárta előtt nem sikerült értékesíteni, ezért az elsőrendű vádlott elhatározta, hogy minőségmegőrzési idejüket meghosszabbítja. Erről tájékoztatta a másodrendű vádlottat is, majd közösen megszervezték a feladatot, amire részben a cég alkalmazottait utasították, illetve alkalmi munkavállalókat is felvettek.
A dolgozók a gépi nyomású minőségmegőrzési időt körömlakklemosóval eltávolították, a nyomtatott címkét letépték, kivágták. Ezután dátumozógépet használtak, vagy kézzel ragasztották rá az új, meghosszabbított dátumú címkét a termékre. A bíróság megállapítása szerint 12 283 127 forint értékű terméket – müzliszeleteket és lekvárokat – címkéztek át. A vádlottak több ismert magyarországi kiskereskedelmi kft.-nek is értékesítettek meghosszabbított lejárati idejű termékeket.
A törvényszék közleménye szerint az elsőrendű vádlott az eljárásban tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, a másodrendű vádlott pedig a nyomozás során nem tett vallomást.
A védő tudomásul vette az ítéletet, az ügyészség képviselője viszont fellebbezést jelentett be a vádlottak bűnösségének megállapítására, így az ítélet nem jogerős.