Hitelprogram: a bankok által szabott korlátokat már lebontották

A foglalkoztatottságot hivatott elősegíteni a szerdán bejelentett növekedési hitelprogram második üteme – fogalmazott a közrádióban az MNB ügyvezetője.

NT
2013. 09. 12. 12:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hitelprogram első szakasza közös siker, a 750 milliárd forintos kerettel lebontották a bankok által szabott korlátokat, 7-8 százalék helyett 2,5-os kamattal kaphattak kölcsönt a kis- és közepes vállalkozások – mondta Nagy Márton a 180 percben.

Eddig a rendelkezésre álló összeg több mint 60 százalékát igényelték új hitelre, pedig korábban arra számítottak, hogy többnyire hitelkiváltásra használják majd a vállalkozások a kölcsönt. Tízből hatan azonban forgóeszközt, árukészletet vásároltak, illetve beruháztak, bővítettek. Ez pedig mind kapcsolódik a foglalkoztatáshoz, és éppen ezért szeretné a jegybank, ha a program második üteme is ezt a cél szolgálná – magyarázta. Változás még, hogy ezúttal hosszabb periódus áll rendelkezésre, a második ütem 2014 végéig tart – hívta fel a figyelmet az ügyvezető igazgató.

Ismert, Matolcsy György jegybankelnök szerdán jelentette be, hogy kétezermilliárd forintos hitelkerettel folytatódik a növekedési hitelprogram. Elmondta: a monetáris tanács értékelte a 2013. június eleje, augusztus vége között működő program tapasztalatait, és valamennyi értékelési kritérium szerint nagyon sikeresnek ítélte, ezért döntött a folytatásáról. Matolcsy megjegyezte: a program sikerében szerepet játszott, hogy a jegybank, a hitelintézetek és az üzleti szféra képviselői  példásan együttműködtek.

A program második szakasza október 1-jétől 500 milliárd forinttal nyílik meg. A jegybank továbbra is nulla százalékon nyújtja a forrást a bankoknak, amelyek maximum 2,5 százalékot számolhatnak fel az ügyfeleknek. A futamidő továbbra is 10 év, s változatlanul három pillér működik – ismertette Matolcsy.

Az első pillér új hitelek nyújtására áll majd rendelkezésre, ezt a célt szolgálja a 2000 milliárd forintos keret 90 százaléka, vagyis 1800 milliárd forint, az októbertől induló első szakaszban pedig 450 milliárd forint. A második pillérben lesz mód a régi deviza- és forinthitelek kiváltására, amire a teljes keret 10 százalékát – 200 milliárd forintot – lehet felhasználni, az októbertől megnyíló összegből pedig 50 milliárdot.

Matolcsy kiemelte: csakis az nyújthat majd hitelkiváltásra olcsó jegybanki forrást, aki az új hitelek kihelyezésében is jeleskedik. A harmadik pillér meghosszabbításáról már korábban döntés született – emlékeztetett az MNB elnöke, hozzáfűzve, hogy ez a külső függést, sebezhetőséget mérsékli, ezért fontos.

A bankszövetség és a kormány között szakértői szinten folynak a tárgyalások. Matolcsy még szeptember 10-én találkozott Patai Mihály. Patai úgy nyilatkozott, hogy a bankrendszer tagjai sikerként könyvelik el a hitelprogramot, és szeretnék folytatni.

Mint az MNO megírta, a monetáris tanács 2013. április 4-ei ülésén döntött a MNB növekedési hitelprogramjának elindításáról, majd annak érdekében, hogy minél több kis- és középvállalkozás juthasson hitelhez a program keretében, május 28-ai ülésén 50 százalékkal megemelte a keretösszeget a korábban meghatározotthoz képest. A Magyar Nemzet arról számolt be, hogy az előzetes várakozásoknál nagyobb mértékben járulhat hozzá a gazdaság bővüléséhez a most lezárult program.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.