A gyed extra csak a kezdet

Része a demográfiai csomagnak, amely a kiskeresetűek adócsökkentésével kezdődött – közölte a kormányszóvivő.

VZ
2013. 11. 11. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézkedéscsomag első eleme, hogy a gyedet és a gyest akkor is igénybe vehetik a kismamák, ha korábban visszatérnének a munkaerőpiacra – azaz a kormány döntése nyomán a gyermek egyéves kora után munka mellett is jár majd a gyes és gyed. Ezt követi most a munkahely-védelmi akcióterv kiszélesítése, amelynek köszönhetően a visszatérő kismama munkaadójának három évig egyáltalán nem, a 4.-5. esztendőben pedig csak 50 százalékban kell fizetnie a szociális adót. Ezzel a munkáltatókat komolyan ösztönzi a munkaerőpiacra visszatérő kismamák foglalkoztatására – tette hozzá a kormányszóvivő.

Nem csupán az anyagi lehetőségek, hanem a közgondolkodás, a társadalmi megbecsülés is kell ahhoz, hogy többen vállaljanak gyermeket – állítja Vígh József koordinátor. Szervezete, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom korábban elérte, hogy minden parlamenti párt hitet tegyen a gyermekvállalás fontossága mellett.

 

Vígh szerint alapvetően családbarát a magyar társadalom, azonban kitolódott a gyermekvállalás életkora, és egyre több az egyedülálló minden korosztályban, mert a gyermekvállalás értéke a karrierhez képest a közgondolkozásban nem jelenik meg elég magas szinten. Népesedési kutatók szerint ez a legveszélyesebb, a tudatos gyermektelenség, amely az egyénközpontú társadalomeszmével hozható összefüggésbe.

Holott pont ez lenne az igazán fontos:  társadalom becsülje meg anyagilag, és még inkább erkölcsileg is azt, aki gyermeket vállal, családot alapít.

A csomag harmadik eleme, hogy január 1-jétől testvérek születése esetén is igénybe vehető a gyes, illetve a gyed, azaz egyszerre két ellátás is járhat majd; negyedik lépésként pedig a „diplomás gyed”-et vezetik majd be, amelynek köszönhetően a felsőoktatásban tanulók is igénybe vehetik majd ezeket az állami támogatásokat. Ez a főiskolai szintű képzésben (BA) résztvevőknél a minimálbér, a mester- és PhD-képzésben tanulóknál pedig a garantált bérminimum alapján lesz kiszámítva.

A négylépcsős intézkedéscsomag körülbelül 65-66 ezer embert érint, és 18-19 milliárd forintba kerül évente. Az intézkedésekre a magyar gazdaság részéről megvan a fedezet – mondta el Giró-Szász, hozzátéve: a csomag – az európai tapasztalatok alapján – várhatóan egy-másfél évtized múlva hozhat érdemi , tendenciájában is kimutatható változást, de rövidtávon is szolgálhatja a gyerekeket nevelők stabilitását, középtávon pedig ösztönözheti a hamarabbi és többgyerekes családvállalást.

Arra a felvetésre, mi a garancia arra, hogy ezek a kedvezmények egy esetleges kurzusváltás után is megmaradhatnak, a szóvivő azt mondta: egész egyszerűen a józan ész kérdése, nincs olyan kormányzat, amelynek érdeke lenne rontani az ország demográfiai mutatóit.

A M1 vendége volt Szabó Endre, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke is, aki elmondta: Európai összehasonlításban Magyarország rendkívül jó családtámogatási rendszerrel rendelkezik – például a gyermekek után járó adókedvezmény intézménye Szlovákiában, Romániában, Ukrajnában nem is létezik – és érezhető a kormányzati szándék, amely minél több forrást szeretne a családok segítésére.

Szabó szerint az intézkedéscsomag távlati terve a népességfogyási tendencia megállítása, ehhez segíthet, ha a jelenlegi csomag az aktuális kormánytokól függetlenül, hosszú távon is kiszámítható marad. Franciaországban például egyáltalán nem nyúlnak hozzá a családtámogatáshoz kormányváltás után, így a népesség – a bevándorlás mellett a franciák gyermekvállalási hajlandósága miatt – nem csökken. Magyarországon eddig ez nem így volt, ha új kormány jött, mindig változtatott a családtámogatási csomagon.

Ugyan a kormányszóvivő szerint egy esetleges kormányváltás után egy józan ésszel gondolkodó új kormány nem veri szét a családokat támogató csomagot, ennek éppen ellenkezőjére lehet következtetni az MSZ–Együtt-PM részéről: Bajnai Gordon, ugyanis így nyilatkozott esetleges választási győzelmüket követő intézkedéseikről: „E program végrehajtása fájni fog. Sokaktól követel majd áldozatot, lemondást, érinteni fog minden magyar családot, érinteni fog minden magyar embert”.

 

Bajnai egyébként sikersztorinak nevezte , amikor 2008-2009-ben miniszterelnökként fejet hajtva az IMF előírásai előtt gondolkodás nélkül sarcolta meg a családokat és a nyugdíjasokat: ez a közszféra béreinek befagyasztása, a 13. havi juttatások megszüntetése, a táppénz 10 százalékos csökkentése, az áfa 20-ról 25 százalékra való növelése mellett a kisgyermekeseket kiemelten sújtotta: a családi pótlék vásárlóértéke csökkent, valamint két évre csökkentették a gyes és gyed korábbi hároméves időtartamát is.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.