Továbbra is nyerhetnek a devizahitelesek

Lehmann György ügyvéd ezt állítja, márpedig az ő ügyfelei már többször is győztek a bankokkal szemben.

GB
2013. 12. 17. 2:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kúria jogegységi határozata csak annyiban aknázta alá a devizahitelesek nyerési esélyeit a bankokkal szemben, hogy az eddigieknél is határozottabban érződik rajta a pénzintézetek nyomása – vélekedett Lehmann György. Az ügyvéd kifogásolta, hogy a Kúria éppen a társadalmi probléma érzékelésére hivatkozva hárította el a döntést több kérdésben. „Vegye úgy a társadalmi problémát, mintha két kiló krumpliról döntene” – mondta Lehmann. Az ügyvéd azzal érvelt, hogy nekik is jogi alapot kell meghatározniuk, amikor a perben érvelnek, a Kúria jogegységi döntésére például nem is hivatkozhat majd az egyes konkrét ügyekben.

Mindenesetre szerinte továbbra is megmaradt az a jogi érvelés, amelynek a segítségével eddig is nyert pereket. Ez pedig azon alapul, hogy átláthatóak-e annak a szerződésnek a következményei, amelyet a bankok kötöttek a devizahitelessel. A Kúria hétfős testülete egyébként éppen egy évvel ezelőtt hirdette ki azt a jogegységi határozatát, amelynek az első pontja kimondja: a szerződésben meg kell határozni, hogy a devizában nyilvántartott hitel esetében milyen referencia-kamatlábat alkalmaznak. Így a svájci frankban kötött szerződés esetén a dokumentumnak tartalmaznia kell például, hogy a referenciakamat a svájci bank alapkamata. Ha ez benne van, akkor tisztességes a szerződés, ha nem, akkor tisztességtelen.

A következő kérdés az, hogy ebben az esetben semmisnek nyilvánítható-e az egész szerződés. Lehmann szerint ha a fentiek alapján nem lehet megállapítani a törlesztőrészletet – márpedig ha nincs referenciakamat, akkor nem lehet megállapítani –, akkor az egész szerződés semmis. A Fővárosi Ítélőtábla éppen a múlt héten hozott olyan ítéletet, amelyben azt állapította meg, hogy ha a hiteles nem tudja a törlesztőrészletet, akkor az a szerződés semmis.

A Kúria ebben a kérdésben meglehetős határozottsággal állt ki amellett, hogy a banknak ilyen esetben se bukjon be a hitelként adott pénze. A jogegységi határozat ugyanis azt mondta ki, hogy a bíróságnak a szerződés érvényessé nyilvánítására kell törekednie, akkor is, ha a szerződés érvénytelenségét megállapította, de az érvénytelenség oka kiküszöbölhető. Az ügyvéd ez alapján mondja azt, hogy a bíróságok hozzáállása meg fog változni a Kúria határozata alapján, és nem a devizahitelesek javára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.