– Nemrég egy németországi fórumon elég határozottan nyilatkozott a bankokról. Valóban nem bánná, ha kivonulna egy-két szereplő a hazai piacról?
– A bankrendszer stratégiai ágazat, amelyben ha baj történik, az komoly hatással van az egész gazdaságra. Az, hogy ebben a térségben a bankok háromszor akkora nyereséget termeltek, mint mondjuk Olaszországban vagy Németországban azt mutatja, hogy valamit rosszul csináltunk. Ha az a célunk, hogy növeljük a magyar befolyást a bankszektorban, és mellesleg néhány bank úgy dönt, hogy eladja a hazai leányvállalatait, akkor a két törekvés találkozik. Nem hinném, hogy könnyeket kellene ejtenünk azért, mert el akarnak adni egy-két külföldi kézben lévő pénzintézetet. Inkább meg kell keresnünk azokat a magyar tőkéscsoportokat vagy állami intézményeket, amelyek érdekeltek lehetnek az ügyletben.
– Mi a helyzet a többi külföldi befektetővel?
– Vannak konkrét cégek, amelyeknek komoly üzleti érdekei sérültek az elmúlt időszakban. Akik Magyarországon eddig befektettek, nem csináltak mást, mint az érdekeik mentén mozogtak. Ezért mi nem haragudhatunk rájuk, vagy nem mondhatjuk azt, hogy rossz szándékkal cselekedtek. Ők azt tették, amit megengedett nekik a magyar pénzügyi felügyelet, a magyar fogyasztó vagy más hazai engedélyezési hatóság. A partinak azonban vége. A külföldi cégek nem számíthatnak több extraprofitra Magyarországon.
– Ez adhatna alapot újfajta együttműködésre a nagyvállalatok és az állam között?
– Azokat a befektetőket látjuk szívesebben, akik hasonló nyereségességre számítanak nálunk, mint Németországban, Franciaországban vagy Olaszországban. A kormány gazdaságpolitikájából világosan látható, hogy tárt karokkal várja – főként az ipari befektetőket. De nem mindegy, hogy az együttműködésben hol húzzuk meg a határokat. Magyarország abban a helyzetben van, hogy nem kell engednie a külföldi nyomásnak. Megszűnt a fenyegetettség. Óriási dolog, hogy nem csak azon kell törnünk a fejünket, hogy hogyan kell a hiányt három százalék alatt tartani. Ennél sokkal távolabbra tekinthetünk, nagyobb a mozgásterünk.