Az önkormányzati adósságkonszolidációról szólva a miniszter emlékeztetett: míg Szombathelynek 2002-ben 1,6 milliárd forintnyi adóssága volt, 2006-ra ez 5,7 milliárd forintra emelkedett, a 2010-es kormányváltáskor pedig elérte a 18 milliárd forintot.
A vasi megyeszékhely esetében 2013-ban az adósság 65 százalékát vállalta át a központi költségvetés, a város önerőből 1,4 milliárd forintot törlesztett, a még fennálló tartozás további részétől pedig a legutóbbi, minden önkormányzatot érintő döntéssel szabadult meg a város – ismertette.
Hende Csaba hangsúlyozta: a városnak 2014-ben 500 millió forintos terhet jelentett volna az adósságszolgálat, ez alól a teher alól felszabadulva a város gyermekek és családok érdekeit szolgáló fejlesztésekre fordíthatja a forrásait.
Puskás Tivadar (Fidesz–KDNP), Szombathely polgármestere a sajtótájékoztatón arról szólt, az önkormányzat a ciklus elején négy évre szóló tervet készített az adósság kezelésére, ez alapján indult meg a hitelek törlesztése, ám szavai szerint az állami, kormányzati segítség új távlatokat nyitott, jelentősen növeli az önkormányzat lehetőségeit. Puskás Tivadar szólt arról is, hogy az elmúlt csaknem négy évben az iparűzési adóból származó bevétel Szombathelyen 4,3 milliárd forintról 6,2 milliárdra emelkedett, ami szintén tágítja az önkormányzat mozgásterét.
A polgármester a sajtótájékoztatón szólt azokról a már megindult, szintén állami és részben uniós forrásból megvalósuló fejlesztésekről is, amelyek ugyancsak pozitívan érintik majd a szombathelyiek életét. Ezek között első helyen említette a 86-os út négysávos gyorsforgalmú autóúttá fejlesztését, a Haladás stadiont is magában foglaló sportkomplexum építését, a Csónakázó-tó körüli fejlesztéseket, valamint a művelődési és sportház átépítését.