Úgynevezett B típusú ügynökei voltak a pénzintézeteknek az autófinanszírozási piacon 2010 előtt az autókereskedők – erről beszélt a Magyar Nemzetnek a Magyar Lízingszövetség főtitkára. Ez azt jelenti, hogy a kereskedők mindössze arra voltak jogosultak, hogy elősegítsék a hitelügylet létrejöttét, de a törvény szerint a pénzintézetek nevében nem járhattak el önállóan, így a hitelszerződést sem írhatták alá. Lévai Gábor szerint azonban ettől még a kereskedők meghatalmazással aláírhatták a szerződést a pénzintézetek helyett.
Nem veheti vissza a bank az autót akkor sem, ha kiderül, érvénytelen a szerződés, a szerződés lezárása után pedig még öt évig támadható a kifogásolt ügylet.
Amint arról az MNO is beszámolt, az autóhitel-szerződések ezreire lehet hatással a Fővárosi Törvényszék által kihirdetett jogerős ítélet, ami kimondta: érvénytelen a pénzintézet hitelszerződése, ugyanis azt egy arra nem jogosult autókereskedő írta alá.
A lízingszövetség álláspontja ellenére a Fővárosi Törvényszék a múlt héten jogerősen döntött egy adós javára, és kimondta egy autóhitel-szerződés érvénytelenségét, mivel a kereskedőnek nem volt jogosítványa eljárni a pénzintézet helyett. A bíróságon kiderült, az autókereskedő – a Lévai Gábor által már említett – B típusú ügynöke volt a pénzintézetnek, s noha a volt meghatalmazása, a szerződést nem írhatta volna alá az indoklás szerint. A jogerős bírósági ítélet és a lízingszövetség tájékoztatása – miszerint az autókereskedők B típusú ügynökök voltak – alapján elképzelhető, hogy szinte az összes autóhitel-szerződés, amelyet 2010 előtt autókereskedők írtak alá, érvénytelen lehet.
A lízingszövetségnél egyébként érezhető a tanácstalanság az ügyben. Lévai Gábor ugyanis arra kérdésre, hogy számítanak-e tömeges perekre az autóhitelek ügyében, bizonyos ügyvédi köröket kezdett hibáztatni. Mint mondta, akadnak olyan ügyvédek, akik az ügyvédi kamara etikai szabályait figyelmen kívül hagyva reklámozzák a tevékenységüket. Ennek célja pedig az, hogy további ügyfeleket toborozzanak.
A Magyar Nemzet néhány hete számolt be arról, hogy az autóhitelekkel gond lehet, és a 2010 előtt megkötött hitelszerződések ezrei lehetnek érvénytelenek, azokat ugyanis tömegesen írhatták alá a pénzintézetek nevében olyan autókereskedők, akiknek nem volt jogosítványuk eljárni a bankok helyett. Ezt támasztotta alá a bíróság múlt héten hozott jogerős ítélete. Az ügyben megkerestük a Magyar Nemzeti Bankot is, adataikból kiolvasható: a legnagyobb hitelközvetítő pénzintézetek országszerte alapvető szabályokat hághattak át.
A Magyar Nemzeti Bank nyilvántartása szerint azt, hogy a pénzintézetek nevében mely vállalkozások voltak jogosultak a hitelszerződések aláírása a 2009. december 31-én a hatályos engedélyek alapján a bankok esetében itt olvashatják, az egyéb pénzintézetek esetében pedig itt tekinthetik meg.
A listák tartalmazzák mindazon pénzintézeteket, amelyek igénybe vettek olyan vállalkozásokat, amelyek a nevükben eljárhattak, illetve azon cégek, úgynevezett ügynökök listáját is, amelyek jogosultak voltak a velük kapcsolatban álló pénzintézet nevében önállóan eljárni. Amennyiben az Ön hitelszerződését az az autókereskedő írta alá, ahol autóját vette, s a hitelügylet 2010 előtt jött létre, viszont nem nem találja az autókereskedő cég a nevét az MNB listáin, úgy vélhetően hitelszerződése szabálytalan módon jött létre.