Visszafizettetik a támogatást

Több mint 250 offshore hátterű cég vett fel európai uniós és nemzeti támogatásokat az elmúlt pályázati ciklusban.

2014. 04. 02. 4:23
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befejeződött az offshore-gyanús pályázati nyertesek vizsgálata; a 2007–2013-as támogatási időszak kedvezményezettjei közül több mint 250 cégről derült ki, hogy gazdasági háttere valamelyik adóparadicsomhoz köthető. Esetükben az eddig kifizetett támogatás összege meghaladja a tízmilliárd forintot. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára lapunknak elmondta, az érintetteket hamarosan értesítik, s a kormány elindítja az elállási folyamatot. – Ezt a határozatot, mint minden fejlesztéspolitikai döntést, megtámadhatják a cégek, ugyanakkor ha nem tudják hitelt érdemlően bizonyítani az általunk feltárt tények ellenkezőjét, akkor az eddig kifizetett támogatási összeget kamataival együtt kell visszautalniuk az államnak – hívta fel a figyelmet Csepreghy Nándor. Arról, hogy ezeket a pénzeket mire használhatja fel az ország, egyelőre nem született döntés.

A helyettes államtitkár szerint három lehetőség adott: vagy annak a pályázati konstrukciónak a keretében fizetik ki újra, amelyikből visszakövetelték a támogatást, vagy az állam kiír egy teljesen új pályázatot, de az is felmerült, hogy ezzel az összeggel csökkentsék a 2007–2013-as időszakra vonatkozó túlvállalás mértékét. A szankciók sora itt azonban még nem ér véget, az offshore háttérrel rendelkező cégek az idén induló fejlesztési ciklusban nem indulhatnak az európai uniós és a nemzeti forrásból nyújtott pályázatokon.

A vizsgálaton egyébként nagy részvénytársaságok és kisvállalkozások is elbuktak. A fejlesztési honlapra felkerült szégyenlista mellett a tisztességesen működő nyertes pályázókról is készít listát a Miniszterelnökség, amelyet a napokban tesznek közzé az eddigi nyertes civil szervezetek listájával együtt.

Ismeretes, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2013 szeptemberében kezdte meg a vizsgálatot, ekkor több mint 45 ezer cégnek és civil szervezetnek küldték el az új átláthatósági nyilatkozatot. Azok a szereplők, amelyek nem küldték vissza időben a nyilatkozatot, vagy nem feleltek meg a követelményeknek, felkerültek az NFÜ honlapjára. A szégyenlista tavaly ősz óta folyamatosan szűkült, legutóbb 4-5000 olyan céget talált a Miniszterelnökség, amelyek esetében nem lehetett egyértelműen megállapítani a tulajdonosi hátterét. Tőlük újabb dokumentumokat kért a kormányzat. Csepreghy Nándor szerint még körülbelül kétezer olyan társaság van, amelynek a hátterét nem sikerült tisztázni, esetükben folyik a vizsgálat.

A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.