Már közel 300 milliárd forintnál jár a program

A jegybank növekedési hitelprogramja második szakaszában részt vevő hitelintézetek 295,2 milliárd forint összegű szerződésről tájékoztatták az MNB-t.

KG
2014. 08. 05. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB minden hónap első keddi munkanapján publikálja – a megelőző hét utolsó munkanapjával bezárólag beküldött a kis- és középvállalkozói (kkv) hitelszerződések összege alapján – a keretösszeg kihasználtságának mértékét. A leszerződött állományból a hitelintézetek idáig 238,7 milliárd forintot folyósítottak a programban részt vevő kis- és középvállalkozásoknak. (Ez az összeg a törlesztésekkel csökkentett fennálló állományt mutatja.)

A leszerződött 295,2 milliárd forint hitelösszeg 98 százaléka új hitel (a hitelkiváltás a keretösszeg maximum 10 százaléka lehet). Ezenbelül az új beruházási hitelek (és új lízingügyletek) részesedése 61 százalék, az új forgóeszközhiteleké 23 százalék, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké (továbbiakban EU-s hitel) 16 százalék.

A II. pillérben (forint- és devizahitel-kiváltás céljából) a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 72 százalék, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 28 százalék volt, a II. pillérben folyósított hitelek közel 78 százaléka forinthitelek kiváltását, míg 22 százaléka devizahitelek kiváltását szolgálta.

Az I. pillérben létrejött ügyleteken belül az új beruházási hitelek átlagos nagysága 24 millió forintot, az új forgóeszközhiteleké 56 millió forintot, míg az uniós hiteleké 37 millió forintot ért el. Az I. pillérben az új beruházási hitelek szerződéses összeggel súlyozott átlagos futamideje 7 év, az új forgóeszközhiteleké 1,4 év, az EU-s hitelek esetében szintén 1,4 év, míg a II. pillérben a meglévő beruházási hitelek kiváltására nyújtott hiteleké 6,9 év, a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására nyújtott hiteleké 1,8 év.

A nagybankok hiteleinek közel felét teszik ki a beruházási hitelek, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek túlnyomó többsége ilyen célú. Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok foglalkoznak a programban.

A vállalatméretet tekintve megállapítható, hogy a mikrovállalkozások hitelfelvétele közel 80 százalékban új beruházási hitelekre irányul, míg a kis- és közepes vállalkozásoknál 50 százalék körüli az új beruházási hitelek részesedése.

Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, a javítás és a feldolgozóipari ágazatok részesedése kimagasló, a hitelkihelyezések közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul.

Az nhp I. pillére keretében beruházások, forgóeszközök és EU-támogatások finanszírozására, a program II. pillére keretében a devizaalapú hitelek kiváltására vehetnek fel kölcsönöket a cégek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.