A magyarországi internetadó védelmében – ez a címe annak a publicisztikának, amely kedden jelent meg a világ egyik vezető, hírügynöksége és egyéb orgánumai révén leginkább pénzügyi, gazdasági kérdésekre szakosodott médiavállalatának internetes véleményoldalán. A www.bloombergview.com lapon olvasható cikket jegyző Leonid Bershidsky – a Bloomberg állandó szerzője, a Financial Times és a Wall Street Journal által létrehozott Vedomosti című orosz gazdasági napilap alapító szerkesztője, a Forbes magazin orosz változatának korábbi, jelenleg Berlinben élő kiadója – szerint „az információfogyasztás megadóztatása nem is olyan őrült elképzelés”.
Bershidsky emlékeztet: miközben a világon nincs párja az Orbánék által bevezetni szándékozott „bitadónak”, az elképzelés nagyban illeszkedik a kormány eddigi adópolitikájához, és csupán kiterjesztése a korábbi telefonadónak, amely mellett a szerző szerint szólnak legitim érvek. Miközben elismeri, hogy az elvonás eredetileg tervezett – még a 700 forintos plafon előtti – mértéke súlyosan érintette volna az átlagos internethasználót, és a kormánynak szerinte is meg kellene hajolnia a tiltakozók akarata előtt, szerinte ha egy kormány megadóztatja a fogyasztást – márpedig a világ legtöbb kormánya ezt teszi –, logikus, hogy ezt az adatok körére is kiterjeszti.
„Nincs ok arra, hogy egy társadalom, amely elfogadja a hagyományos telefonálás megadóztatását, elvesse az internetforgalomét” – vélekedik, sőt szerinte a nagy internetfogyasztás megadóztatása hozzájárulhat a világháló semlegességének megőrzéséhez is.
„Azzal is lehet érvelni, hogy nekünk, internethasználóknak valójában nincs szükségünk olyan sok videó és hanganyagra, mint amennyit a szolgáltatók, és különösen a reklámozók ránk erőltetnek. Vessünk csak egy pillantást az önmaguktól elinduló videókra a Facebookon és máshol: ha adót kellene fizetnünk a megtekintésünk után, többünk bizonyára blokkolná őket” – írja, hozzátéve: „Van egy ok, ami miatt úgy vélem, ha lehet, progresszív módon, meg kellene adóztatni a nagyfokú internethasználatot: ez arra kényszerítené a számítástechnikai vállalatokat, hogy fejlesszenek ki eszközöket a forgalom minimalizálására.”