Így zárul az év: szárnyaló GDP és negatív infláció

3,4 százalékos, jövőre némiképp mérséklődő GDP-bővülést és -0,2 százalékos, valamelyest növekvő inflációt vár a Kopint-Tárki.

VZ
2014. 12. 17. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén az infláció mínusz 0,2 százalék lesz, amely főként a nemzetközi deflációs környezetnek és a rezsicsökkentésnek köszönhető – derül ki az idén ötvenéves konjunktúrakutató legfrissebb, szerdán bemutatott elemzéséből. Jövőre a pénzromlás üteme 1,1 százalékra emelkedik a Kopint-Tárki prognózisa szerint.

Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója elmondta: az idei harmadik negyedévben a GDP év/éves növekedési üteme 3,2 százalékra lassult a második negyedévi 3,9 százalékról, ezért vitték lejjebb idei növekedési várakozásukat 3,4 százalékra.

A beruházások így is kimagasló növekedést produkáltak idén az előző évekhez képest: 15 százalékkal bővülnek, jövőre azonban a növekedés 5 százalékra mérséklődik. Az ipari termelés ez évben 7,5 százalékkal nő, jövőre lassulás várható, 5 százalékos lesz a bővülés üteme – vélik a kutatók.

Ezzel együtt az export idén 8 százalékkal emelkedik, az import bővülési üteme 9,2 százalék lesz. Jövőre az import bővülése ismét meghaladja az export növekedési rátáját. Míg a kivitel 6,5 százalékkal emelkedik, az import ezzel szemben 7,1 százalékkal bővül a prognózis alapján.

Palócz Éva szólt arról is, hogy az ágazatok közül az építőipar kiemelkedő növekedést mutatott, az első 10 hónapban a növekedés üteme majdnem 18 százalékos volt. Júliusig az ipari export valósággal szárnyalt, augusztustól azonban nemcsak a belföldi eladásban, hanem az ipari exportértékesítésben is hirtelen romlás következett be, és ez a lendületvesztés tartósnak tűnik. A kutatók szerint Magyarországot idén gyors, jövőre lassuló növekedés jellemzi.

Az intézet előrejelzése szerint Kelet-Közép-Európa országaiban javulnak az államok növekedési kilátásai, de deflációs veszélyek is mutatkoznak. Kelet-Közép-Európában stabil a feldolgozóipari vállalatok helyzete, de „borúlátó” üzleti környezetben végzik tevékenységüket.

A deflációs veszélyek részben az olajár drasztikus csökkenéséből adódnak. Az elemzők úgy vélik: további alapkamat-csökkentésre nincs tér Kelet-Közép-Európa országaiban. A gazdasági bővülést tekintve ezzel együtt Csehország, Lengyelország 2-3 százalékos éves növekedési üteme mellé felzárkózott Magyarország is.

Az eurózóna gazdasági bővülése azonban továbbra is szerény, az idei gazdasági bővülés 1 százalék alatt marad, jövőre is 1-1,2 százalékra tehető majd az euróövezet államainak gazdasági bővülése – eközben az Egyesült Államok idén 2 százalék fölötti, jövőre pedig 3 százalékos gazdasági növekedést produkál. Az eurózóna gazdaságát az alacsony olajár ellenére gyenge euró jellemzi, így az egyébként az övezetben tapasztalható expanzív monetáris politika ellenére erőtlen hitelezés jellemzi az euróövezetet.

A Kopint-Tárki elemzői szerint Oroszország válsága tartós lehet, az orosz rubel hektikus árfolyammozgása elhúzódhat, ami Magyarországra nézve beláthatatlan következményekkel járhat.

Idén 3,2, jövőre 2 százalékos növekedést vár Magyarországon a GKI Gazdaságkutató Zrt. A társaság 2014-re stagnáló inflációval, 2015-ben pedig 2 százalékos fogyasztói áremelkedéssel számol – mondta el Vértes Andás, a cég elnöke a GKI legfrissebb előrejelzését bemutató hétfői, budapesti sajtótájékoztatón. A GKI idei növekedési előrejelzését a szeptemberi 3-ról emelte 3,2 százalékra, a jövő évi prognózisán nem változtatott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.