3,2 százalékos GDP-bővülést várnak

Jövőre 2 százalékos bővülést várnak, és megjelenik egy 2 százalék körüli infláció is.

VZ
2014. 12. 15. 19:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A GKI idei növekedési előrejelzését a szeptemberi 3-ról emelte 3,2 százalékra, a jövő évi prognózisán nem változtatott.

Vértes András a jövő évi költségvetést úgy jellemezte, hogy „szakmai ellenőrzés nélküli ötletroham”, tele „irracionális elképzelésekkel”. A GKI előrejelzése szerint 2014-ben és 2015-ben – ha nem is pontosan a költségvetési törvény által előírt folyamatok révén, de – teljesülni fog a tervezett 3 százalék alatti, illetve 2,4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány.

A cég elnöke hozzátette, hogy az EU és a pénzügyi befektetők által esetleg megkövetelt, a most előirányzottnál is kisebb jövő évi deficit is valószínűleg elérhető évközi intézkedésekkel. 2015-ben az államháztartás elsődleges bevételei – például az áfa – mintegy 200 milliárd forinttal lehetnek kisebbek az előirányzatnál, beleértve az üzemanyagár-csökkenés okozta kiesést is. Tisztázatlan az állami vagyonbevételeknél várt 169 milliárd forint forrása is, így a bevételi oldal bizonytalansága mintegy 370 milliárd forint – mondta.

A 2015. évi költségvetés jól tükrözi a kormány gazdaságpolitikáját, amelynek meghatározó eleme az államháztartási hiány mindenáron való leszorítása a túlzottdeficit-eljárás újraindulásának elkerülése és ezzel az EU-támogatásokhoz való hozzáférés érdekében. Vértes András szerint az adópolitika nemzetközileg egyedülálló módon a személyi jövedelemadózásban egykulcsos módszert alkalmaz, miközben a vállalati szférában nemcsak az ágazatok között tesz különbséget, de azon belül is mindinkább progresszív adókulcsokat használ: napicikk-kereskedelem, dohány- és reklámpiac. Úgy értékeli, ez súlyosan piactorzító, és tisztességtelen versenyt okoz. A kiadási oldalon hiányzik a nagy rendszerek szakmailag megalapozott átalakítása – fűzte hozzá.

Az idei folyamatok a szeptemberben gondoltnál számszerűen kissé kedvezőbbek, de valós tartalmukban nem eltérőek, a 2015. éviek – főleg a növekvő világgazdasági és politikai kockázatokkal, illetve Magyarország romló nemzetközi megítélésével összefüggésben – viszont bizonytalanabbnak látszanak, vélekedett az elnök.

A beruházásokkal kapcsolatban elmondta, hogy az állóeszköz-felhalmozáson belül sem az állami, sem az üzleti szférában nem várható bővülés. A 2014. évi 13 százalékos emelkedés után 2015-ben stagnálás várható, és az uniós támogatások beáramlása is csökkenhet jövőre. Vértes András kifejtette, hogy jövőre csak az iparban számítanak a beruházások enyhe növekedésére, a többi ágazatban visszaesés lehet, 2016-ban pedig általánosságban is csökkenhet az állóeszköz-felhalmozás.

Az általános beruházási és hitelezési hajlandóság elsősorban a belföldi piaci kereslet lanyhasága, a befektetési környezet bizonytalansága – ezen belül az állami beavatkozások, piacátrendezések, államosítások és egyedi jellegű sávos adóztatások mind kiterjedtebbé válása –, a fejlesztések banki szempontból is gyakran kérdéses megtérülése, továbbá a bankrendszer kivéreztetése miatt szerény, vélekedik a GKI. A külföldi tőke kiáramlóban van az országból, a jogbiztonság hiánya miatt a hazai tőke jelentős része is kivár – hívta fel a figyelmet az elnök.

A társaság szerint bár 2014-ben látványosan, 5 százalékkal emelkedik a foglalkoztatás, és éves átlagban 10,2-ről 7,8 százalék körülire csökken a munkanélküliség, ez félrevezető. A valódi – Magyarországon dolgozó, nem közmunkás – munkavállalók számának növekedése lényegesen kisebb a statisztikailag kimutatottnál. Vértes András úgy látja, 2015-ben legfeljebb 1 százalékos foglalkoztatásbővülés és 7,5 százalékos munkanélküliség várható, részben a közmunka további kiterjesztése, a szociális segély szinte megszüntetése következtében.

Az előrejelzés szerint 2015-ben átlagosan 320 forintos euróárfolyam várható, és nem számítanak arra, hogy jövőre a Magyar Nemzeti Bank kamatot emel. Mivel a GKI árfolyamprognózisa 2015-re 12 forintos gyengüléssel számol, és az MNB számításai szerint minden 10 forint/euró gyengülés körülbelül 1,1 százalékponttal növeli az adósságrátát, a tényleges adósságráta a költségvetési javaslatban foglaltak megvalósulása esetén valójában emelkedik.

Vértes András a devizahitelek kivezetésével kapcsolatban úgy véli, hogy a háztartások jövedelmében a jövő év második felétől lesz csak érzékelhető hatása, ugyanakkor – tekintettel arra, hogy sokan inkább megtakarításaikat növelik – a társaság szerint csak kis mértékben növeli a fogyasztást.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. idénre és jövőre az egyéni fogyasztás egyaránt 1,2 százalékos emelkedésével számol. A legfrissebb, novemberi inflációs adatok tükrében 2014-ben és 2015-ben is árnyalatnyival alacsonyabb lehet a pénzromlás a társaság által vártnál – fűzte hozzá Vértes András.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.