A szeptemberben munkába állt új vezérigazgató, Dave Lewis által meghirdetett fordulat jegyében a cég csütörtökön bejelentette, hogy megszünteti 43 veszteséges nagy-britanniai üzletét – ezek nagy része a Tesco Express márkanév alatt működő, településeken belüli kisebb vegyesbolt –, és törli 49 tervezett nagyáruház felépítését.
A Londoni Értéktőzsdén közzétett intézkedési tervben külföldi boltbezárások terveiről nem esik szó.
Lewis a takarékossági tervek bejelentése után befektetőknek és elemzőknek Londonban tartott, csaknem háromórás ismertetőjében a Tesco külföldi tevékenységével kapcsolatban kijelentette: a cég európai érdekeltségei előtt álló kihívások fennmaradnak, és ezek közé tartozik „a magyarországi helyzet is”, azonban erről nem bocsátkozott részletekbe.
Hozzátette ugyanakkor, hogy „amíg más döntés nem születik”, a Tesco megtartja összes külföldi érdekeltségét, mert ezekre értékes eszközállományként tekint.
A cég mindazonáltal egymilliárd fontra (405 milliárd forintra) csökkenti a 2015–2016-os pénzügyi évre szóló nagy-britanniai beruházási programját, ez a korábbi előirányzat fele.
A Tesco mindemellett eladja a saját márkaneve alatt indított széles sávú internetszolgáltatását, valamint a Blinkbox nevű fizetős online tartalomszolgáltatót a TalkTalk brit internet-, média- és távközlési szolgáltató csoportnak. A Tesco bejelentette azt is, hogy a 2014–2015-ös pénzügyi évre nem fizet év végi osztalékot.
A cég hosszabb távon évi 250 millió font megtakarítást remél az intézkedési csomagtól.
A vállalat csütörtökön kiadott egy köztes eredményjelentést is, amely megállapította: a január 3-ával zárult 19 hétben a nagy-britanniai értékesítés – azonos eladótérre, üzemanyag-forgalmazás nélkül számolva – 2,9 százalékkal csökkent éves összevetésben, vagyis sokkal kisebb mértékben, mint a tavalyi második negyedévben, amikor 5,4 százalékos éves visszaesést mértek.
A külföldi érdekeltségek közül Magyarországon ugyanebben az időszakban és ugyanígy számolva 2,5 százalékkal, az időszak átlagán belül a karácsonyi szezonban 4,2 százalékkal nőtt a Tesco forgalma.
A cég csütörtökön megerősítette a piacnak már korábban jelzett iránymutatását, amely szerint – jelenlegi várakozása alapján – a csoportszintű kereskedelmi eredmény a februárban záruló pénzügyi évben „nem fogja meghaladni” az 1,4 milliárd fontot (vagyis 570 milliárd forintot).
A piaci szereplők mindazonáltal kedvezően fogadták a csütörtökön bejelentett intézkedési terveket: a Tesco részvénye a délutáni kereskedésben 12 százalékos nyereségben járt a Londoni Értéktőzsdén, vezetve a legnagyobb tőkeértékű tőzsdei cégek alkotta FTSE-100 index vállalatait.
A legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózat – amely egyben a brit magánszektor legnagyobb foglalkoztatója is 320 ezer alkalmazottal – rendkívül nehéz, könyvelési botrányokkal és bűnügyi vizsgálatokkal súlyosbított évet tud maga mögött.
A Tesco október 23-án jelentette be, hogy az előzetesen kalkulált nagy-britanniai eredményeit összesen 263 millió fonttal (106 milliárd forinttal) becsülte túl.
Ez ráadásul felfelé korrigált adat, amikor ugyanis a téves eredményszámítás gyanúja a nyár végén először felmerült, még 250 millió fontos túlbecslésről volt szó. A Deloitte könyvvizsgáló cég által időközben elvégzett vizsgálat feltárta, hogy a Tesco a jelenlegi üzleti év első felére kiadott előzetes útmutatásában 118 millió fonttal, a 2013–2014-es pénzügyi év egészére 70 millió fonttal, az azt megelőző évre pedig 75 millió fonttal számolta túl eredményét.
A Tesco szeptember végén indított átfogó vizsgálatot a Deloitte bevonásával annak kiderítésére, hogy miként lehetett ilyen mértékben elnézni a láncolat által a piacnak kiadott eredménybecslést.
A cég a vizsgálat elindításával egy időben bejelentette, hogy több vezető munkatársa mellett felfüggesztett állásából négy igazgatót is.
Október végén a súlyos csalási bűncselekmények felderítésére szakosodott brit nyomozóhatóság közölte, hogy bűnügyi eljárás indult a Tesco negyedmilliárd fontot meghaladó eredménykalkulációs hibájának ügyében.