A végtörlesztők sem fizetnek eljárási díjat

Nem kell megfizetniük a banki elszámolás tízezer forintos eljárási díját azoknak a devizahiteleseknek, akik 2011–2012-ben forinthitel felvételével kedvezményes árfolyamon törlesztették devizaadósságukat – közölte érdeklődésünkre a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivőhelyettese.

Hajdú Péter
2015. 03. 18. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fülöp Zsuzsanna ugyanakkor felhívta a figyelmet, a díj fizetése alóli mentesség nem jelenti azt, hogy kérelmezni sem kell az elszámolást. A jogszabály ugyanis kimondja, a kedvezményesen végtörlesztők csak akkor kapnak elszámolást az egyoldalú kamatemelés, valamint az árfolyamrés alkalmazása miatt jogtalanul beszedett díjakról, ha azt kifejezetten kérik. Miután március 31-ig kérelmezni kell az elszámolást, igyekezni kell annak, aki be szeretné nyújtani kérelmét.

Mielőtt elindítaná a folyamatot az adós, tanácsos végiggondolni, érdemes-e egyáltalán kérni az elszámolást. A jogszabály szerint ugyanis a jogtalanul kiszámlázott díjak miatt visszajáró összegből le kell vonni azt a kedvezményt, amelyet a rögzített árfolyamú végtörlesztéskor élvezett az ügyfél.

Ez a kedvezmény az az összeg, amennyivel kevesebbet kellett visszafizetni az adósnak azért, mert nem a törlesztés napján jegyzett devizaárfolyamon egyenlítette ki tartozását, hanem az annál jóval alacsonyabb rögzített árfolyamon. (A rögzített árfolyam a svájci franknál 180 forint, az eurónál 250 forint, a japán jennél pedig 2 forint volt.)

A fentiekkel ellentétben ha valaki nem forinthitelből, hanem készpénzzel vagy más befektetés felhasználásával törlesztett rögzített árfolyamon, úgy első lépésben be kell fizetnie a díjat. Abban az esetben viszont, ha a banki elszámolás szerint nagyobb volt a jogtalanul kiszámlázott díj, mint a végtörlesztéskor élvezett kedvezmény mértéke, azaz visszajár még az ügyfélnek valamekkora összeg, a bank köteles visszafizetni az előzetesen befizetett eljárási díjat is.

A kérdés nemcsak azért aktuális különösen, mert már alig két hete van a végtörlesztőknek arra, hogy eldöntsék, kérik-e az elszámolást vagy sem. Azért is fölvetődhet sokakban a kérdés, mert az elmúlt néhány napban több bank is elkezdte a jogtalanul kiszámlázott összegek visszafizetését, ami fölhívta az érintettek figyelmét a lehetőségre. Érdekes módon a visszafizetés sok esetben megelőzi az elszámolólevél kiküldését. Szakértők szerint ennek oka, hogy a digitális elszámolással sokkal gyorsabban elkészülnek a bankok, mint az esetenként több tízezer értesítő levél kinyomtatásával és postázásával. A pénzintézetek annál is inkább igyekeznek mielőbb túl lenni az elszámoláson, mert a forintosítás következtében megugró forinthitelpiacon mindegyikük új ügyfeleket szeretne elhódítani versenytársaitól, s erre összpontosítani erőforrásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.