Csökkenhet az áfa

Megérett a helyzet arra, hogy a hitelminősítők felminősítsék Magyarországot – mondta a nemzetgazdasági miniszter.

kn
2015. 03. 20. 12:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A HBLF (Hungarian Business Leaders Forum) által rendezett XVI. pénzügyi csúcstalálkozón Varga Mihály azt is megemlítette, hogy a tervek szerint még ebben a kormányzati ciklusban az egy számjegyű szja mellett az áfa 27 százalékos kulcsa is csökkenhet. A kormány egyelőre nem változtat az idei 2,5 százalékos növekedési prognózisán – mondta a miniszter, ugyanakkor hozzátette, hogy a tartósan alacsony olajárak segítik a magyar gazdasági növekedést, és akár fél százalékponttal is „eltéríthetik” az előzetesen várt ütemtől. A kormány szeretné a társasági adó mostani két kulcsát közelíteni, és 10 százalékra kellene a szintjét mérsékelni – közölte a miniszter.

A nemzetgazdasági miniszter előadásában emlékeztetett arra: 2010-ben Magyarországot még egy lapon említették Görögországgal az eladósodottsági és egyéb problémái miatt. Görögország azóta is folyamatosan újabb hiteleket vesz fel, Magyarország ezzel szemben az idén nem fog kibocsátani devizakötvényt a nemzetközi piacokon. Elmondta: míg a hároméves görög államkötvény hozama 20 százalék körül van, addig a hasonló magyar állampapír 2,1 százalék körül mozog.

Varga Mihály megismételte, hogy a kormánynak továbbra is kiemelt célja a gazdasági növekedés ösztönzése, és azt is szeretné elérni, hogy a magyarországi bankok jelentősen bővítsék a hitelezésüket. Részben ezt a célt szolgálta az a megállapodás, amelyet a kormány az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) február elején aláírt, és az is, hogy a bankadó mértéke csökkenni fog a jövőben – jelezte a miniszter.

Az is kedvező, hogy az egyik legnagyobb hazai kereskedelmi bank már bejelentette, a következő években 550 millió euróval akarja növelni hazai hitelezési kapacitását – mondta Varga Mihály. Rámutatott: a következő három évben a kormány a tulajdonába kerülő bankokat szakmai elvek alapján reorganizálja, de a magyar állam nem kívánja tartósan a tulajdonában tartani ezeket a hitelintézeteket. Azt követően, hogy a pénzintézetek működése stabillá és fenntarthatóan nyereségessé válik, a piaci szereplők számára értékesíti őket.

A miniszter kiemelte: a kormány célja továbbra is a stabil gazdasági növekedés fenntartása, az államháztartási hiány és az államadósság GDP-hez mért szintjének csökkentése, sőt a következő években a kormány a nulla százalékos költségvetési deficitet is el szeretné érni.

Varga Mihály kockázatokat is említett, így például az orosz–ukrán válságnak a külkereskedelem teljesítményére gyakorolt negatív hatását. Hozzáfűzte: a kedvező gazdasági növekedési adatokhoz az uniós források ütemes lehívása, a jegybanki növekedési hitelprogram és a Magyar Fejlesztési Bank és Eximbank hitelkonstrukciói egyaránt hozzájárultak.

Varga Mihály arról is szólt, hogy a jövő évi költségvetés törvényjavaslatát a kormány – a tervek szerint – április végéig benyújtja a parlamentnek, és a konvergenciaprogramot is április végéig kell beadni az Európai Bizottságnak, így a törvényjavaslathoz és a programhoz kötődő tervezőmunka összekapcsolható, sőt, a két dokumentumnak összhangban kell állnia egymással.

A nemzetgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy az adózás rendjéről szóló jogszabály változni fog, az új törvény a tervek szerint 2016. január elsején léphet hatályba. Kiemelte: az új jogszabály egy ügyfélbarát, szolgáltató jellegű adórendszer kialakítását célozza meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.