Részlegesen felfüggesztette az MNB a Quaestor engedélyét

Az MNB hivatalból indított vizsgálatot.

VZ
2015. 03. 10. 7:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB honlapján olvasható, hogy a jegybank a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt.-vel szemben a tegnapi napon indított célvizsgálata során a társaságnál észlelt szabálytalanságok miatt részlegesen felfüggesztette a befektetési vállalkozás tevékenységi engedélyét. A felügyeleti biztos kinevezéséről az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa dönt – írják.

Addig is a befektetési vállalkozás új ügyfélmegbízásokat nem fogadhat el, de a felügyeleti biztos az ügyfelek érdekében zárhatja a nyitott pozíciókat. A biztosról való döntés esetén a felügyeleti biztos kedden átveszi az intézmény irányítását annak igazgatóságától, és gondoskodik a megfelelő működésről. Az intézkedések hatálya alatt – a szabálytalanságok tisztázása érdekében – az ügyfelek értékpapírjai és pénzeszközei feletti rendelkezési jogosultság szünetel – írja a jegybank honlapja.

A Magyar Nemzet információi szerint arról van szó, hogy a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt-nél hozzányúltak az ügyfelek pénzéhez, és nincs meg a teljes összeg.

Miután a QUAESTOR Financial Hrurira Kft. – a cégcsoport kötvénykibocsátó cége – öncsődöt jelentett, a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) hivatalból kell vizsgálatot indítania a kötvényforgalmazónál, a QUAESTOR Értékpapírkereskedelmi és Befektetési Zrt.-nél. – közölte a cégcsoport kedden az MTI érdeklődésére.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) azonnali hatállyal felbontja a szerződéseket a Quaestor-csoport elnök-vezérigazgatójának érdekeltségi körébe tartozó cégekkel – közölte a tárca kedden az MTI-vel.

Mint írták, a Quaestor-csoport hétfő esti bejelentése nyomán a minisztérium azonnali hatállyal felbontja az isztambuli kereskedőház, valamint a moszkvai vízumközpont üzemeltetésére vonatkozó szerződéseket a Quaestor-csoport elnök-vezérigazgatójának érdekeltségi körébe tartozó cégekkel.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden egy más témában tartott sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta: azért mondták fel a szerződéseket, mert már nem látták biztosítottnak a moszkvai vízumközpont és az isztambuli kereskedőház zavartalan működését.

Hétfőn egyébként öncsődöt jelentett be a Quaestor Financial Hrurira Kft. Indoklása szerint a Buda-Cash-botrány olyan pánikot okozott az értékpapírpiacon, amely lehetetlenné tette a piac normális működését, a kialakult pánik során ügyfeleik olyan mennyiségű kötvényt kívántak értékesíteni, amely meghaladja a Quaestor-csoport likvid pénzügyi eszközeit, ezért az állam segítségét kérték.

A Quaestor-csoportot a budapesti székhelyű Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. mint anyavállalat, valamint annak tagvállalatai és projektcégei alkotják. A Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. jogelődjét 1990. január 13-án magyar magánszemélyek alapították.

Pénzügyi tanácsadóként vált ismertté, jelenleg teljes körű pénzügyi szolgáltatásokkal, komplex utazási szolgáltatással, turisztikai fejlesztésekkel, ingatlanberuházások megvalósításával, projektvállalatok létrehozásával és működtetésével, kereskedelemmel foglalkozik, saját szállodái vannak, de megjelent a telekommunikációs piacon is.

A cégcsoport szolgáltatásait két márkanév alatt kínálja, a Quaestor alatt a pénzügyi, a QuaesTour alatt pedig az utazási szolgáltatásokat. Az elmúlt két évben a nemzetközi piacok felé is nyitott, Moszkvában és Isztambulban kereskedőházat, Moszkvában pedig vízumközpontot nyitott. A Quaestor-csoport ügyfeleinek száma meghaladja a 200 ezret, a fiókhálózat, a központ, a szállodák és a sportvállalkozás munkatársaival együtt összesen 634 főt foglalkoztat alkalmazotti jogviszonyban.

A Quaestor Financial Hrurira Kft. 2013-as e-beszámolója szerint 2007-ben alakult meghatározott cél – kötvénykibocsátás – elérésére. A kötvénykibocsátással összegyűjtött tőkét a Quaestor-csoport egyes tagvállalatainak kölcsönzi tovább a cég a csoport hosszú távú üzleti terveinek finanszírozására. A cég egyszemélyes tulajdonosa 2013 végén a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. volt.

A Quaestor Financial Hrurira Kft. saját tőkéje 2013 végén 12,2 millió forint, jegyzett tőkéje 10 millió forint volt. Mérlegfőösszege 2013 végén 47,222 milliárd forintot tett ki, a kötvénykibocsátásból eredő tartozások ezen belül 44,517 milliárd forintot. A cég 2013-ban 9,7 millió forint adózás előtti nyereséget könyvelt el, adózott nyeresége 451 ezer forint volt.

A Quaestor Financial Hrurira Kft. 2014-ben 70 milliárd forint keretösszegű kibocsátási programot indított. A „Quaestor Kötvényprogram 2014–2015” elnevezésű kötvénykibocsátási programjához készített alaptájékoztatók és hirdetmény közzétételét 2014. november 20-án engedélyezte a Magyar Nemzeti Bank.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.