Megvannak a jövő évi költségvetés főszámai

Az idei költségvetés bevételi főösszege 15 800, míg a kiadási 16 561 milliárd forint lesz.

MTI
2015. 06. 16. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költségvetési bizottság által beterjesztett összegző módosító javaslatot 115 igen szavazattal, 57 nem ellenében, egy tartózkodás mellett hagyta jóvá a Ház. A döntés után az egységes költségvetési törvényjavaslatot Kövér László házelnök megküldi Kovács Árpádnak, a Költségvetési Tanács elnökének, majd a testület véleményt mond róla. A büdzsé zárószavazását ezt követően, várhatóan a jövő heti ülésén tartja a parlament – közölte Jakab István levezető elnök.

A 2016-os költségvetés eredetileg tervezett bevételi és kiadási főösszegét egyaránt 10,8 milliárd forinttal emelte meg az összegző módosító javaslat, így a hiány változatlan, 761 milliárd forint marad. Az ország 2016. december 31-ére tervezett adóssága 25 898,5 milliárd forint. Ezt a költségvetés 303,7 forintos euró, 289,4 forintos svájci frank és 276,3 forintos amerikai dollár árfolyam mellett kalkulálta. Az összegző módosító javaslat értelmében a bankadó-visszatérítés bevezetésével összesen legfeljebb 10 milliárd forint illeti meg azokat a hitelintézeteket, amelyek esetében a vállalkozói kölcsönök állománya 2009 és az adóévet megelőző második adóév között nőtt. A visszatérítést a növekedés arányában az adóhatóság állapítja meg, a bankok külön kérelmére.

Beiktatták továbbá a költségvetésbe hat új magyar nagykövetség – a taskenti, az addisz-abebai, a manilai, a wellingtoni, az accrai és a luandai – megnyitásának egyszeri költségét, ami 3,8 milliárd forintot tesz ki. Több mint félmilliárd forintos plusz forrást adtak továbbá a 2016-os nyári olimpiára való felkészülésre. Az elfogadott módosítások alapján a benyújtott törvényjavaslathoz képest 200 millió forinttal többet, összesen 808 milliót kap a Nemzeti Emlékezet Bizottságának Hivatala.

A Miniszterelnökség fejezetén belül a Nemzetstratégiai Kutatóintézet 300 millióval többhöz, összesen 1,3 milliárd forinthoz jut.

A parlament döntése értelmében a 100 Tagú Cigányzenekar 30 millió forintos egyedi támogatásban részesül. A Miniszterelnökség személyi juttatásokra 2,2 milliárddal többet, 9 milliárd forintot fordíthat. A megyei és járási kormányhivataloknál 3,4 milliárddal nőnek a személyi kiadások, így ezek végső összege 106,3 milliárd forint. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejezetben a balatoni fejlesztési feladatokra 220 millió forintot lehet fordítani a módosítás után, szemben az eredeti 99 millió forinttal.

Fontos változás a benyújtott javaslathoz képest az is, hogy 121 milliárdról 133 milliárd forintra nőtt a beruházási alap. Az alapba bekerült például a Ludovika Campus 12,5 milliárd forintos beruházása, valamint a Budai Vigadó és a Lakitelek Népfőiskola rekonstrukciójának nagyságrendileg 2,5-2,5 milliárdos támogatása. Emellett 3,7 milliárdról 4,5 milliárd forintra emelkedett a kiemelt egyesületek sportlétesítményei fejlesztésének a támogatása. A beruházási alapban szereplő tételek forrása a költségvetésben nem részletezett vagyonértékesítés és -hasznosítás. Az elfogadott változtatással a művészeti intézményeknek a korábban tervezettnél 1 milliárddal több, 11,6 milliárd forint jut a jövő évi büdzsében.

Az első világháborús centenáriumi megemlékezések nem szerepeltek az eredeti javaslatban, a költségvetési bizottság azonban 1 milliárd forintot irányzott elő rá, amit a Ház jóvá is hagyott.

A most jóváhagyott módosítások nyomán az Országvédelmi Alap előirányzata 100 milliárdról 70 milliárd forintra csökken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.