Szabály az is, hogy ha a támogatást kérő családnak korábban volt saját ingatlana, és azt 5 éven belül értékesítették, akkor az eladási árat mindenképpen önerőként kell beletenniük új otthonukba. A támogatás az esetben is igényelhető, ha az eladás pár nappal az igénybenyújtás előtt történt annak érdekében, hogy a párnak ne legyen egyéb lakástulajdona. Ilyen esetben is szabály azonban az, hogy az eladási árat önerőként kell felhasználni.
Riasztó lehet, hogy a támogatással megszerzett lakás tulajdoni lapjára 10 évre elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be az állam javára, ez azonban nem jelenti azt, hogy ha a családnak hamarabb lenne szüksége másik otthonra, azt ne lehetne eladni. Ilyenkor a támogatást nem kell azonnal visszafizetni, ugyanis az államkincstár egy ideig felfüggeszti ennek kötelezettségét: ha a cél az, hogy a család az eredetileg támogatottnál nagyobb otthont vegyen, akkor a türelmi idő egy év, ha pedig az, hogy építsen, akkor három év.
Mivel a támogatás összegét a jó energiagazdálkodás erősen megdobja, érdemes ilyen ingatlant választani, túlozni azonban nem szerencsés az igényléskor. Ha ugyanis kiderül, hogy az elkészült ingatlan gyengébb minőségű, könnyen pórul járhat a család: ilyen esetben a vállalt és a tényleges szint támogatása közti különbséget vissza kell fizetni. Még rosszabb a helyzet akkor, ha az elkészült lakás energiatanúsítványában szereplő minősítés nem éri el a követelménynél jobb („B”) osztályt sem: ekkor már a teljes folyósított támogatást kell visszaadni, méghozzá jegybanki alapkamattal növelve.

















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!