Napjainkban, amikor Európa lakossága elöregszik, és egyre kevesebb a korszerű ipar működtetéséhez szükséges felkészült munkaerő, sokan a legjobb orvosságot látják a migránsokban, akiknek a munkaerőpiacra való integrálása megoldhatja a gondokat. De legalább ennyien vannak azok, akik inkább a munkaerő-túlkínálattól tartanak, pontosabban attól, hogy a menekültek kiszorítják őket a munkahelyükről, vagy az olcsó munkaerejükkel lenyomják a bérüket.
A kérdést, hogy a migráció felfelé, avagy lefelé tolja a béreket, korántsem egyszerű megválaszolni. A The Atlantic legújabb cikkében azt írja, hogy a közgazdászok általában pozitívan értékelik a tömeges bevándorlást egy országba, hiszen így nő a kereslet az áruk és szolgáltatások iránt, ez pedig arra bátorítja a munkaadókat, hogy egyre több embert alkalmazzanak. Így egy 2007-es tanulmány megállapította, hogy a bevándorlás az Egyesült Államokban pozitív hatással volt a „bennszülött” amerikaiak termelékenységére és bérére. Azonban a lap figyelmeztet: a migráció munkaerőpiacra kifejtett hatásai esetenként különbözők lehetnek.
Portálunk a most lezajló migrációs hullám lehetséges munkaerő-piaci hatásairól Csath Magdolna közgazdászt kérdezte, aki emlékeztetett: ugyan ekkora méretű menekültáradattal Európa még sosem találkozott, tapasztalataink már vannak.
Amikor tömegesen jelentek meg a törökök a német munkaerőpiacon, nem volt jellemző, hogy ez csökkentette volna a németek bérét. Ugyanis olyan munkákat vállaltak el a török migránsok, amelyeket a helyiek nem voltak hajlandók elvégezni. Mindennek eredményeként nem szorították ki a német munkavállalókat az állásukból, de még a fizetéseiket sem veszélyeztették.
A közgazdász azonban figyelmeztetett: a jelenlegi helyzet alapvetően eltér a korábbitól. Ugyanis korántsem biztos, hogy a most Nyugat-Európába igyekvő migránsok mind dolgozni akarnának Európában, hiszen erről egyelőre nincsenek információink. De még ha ez is lenne a céljuk, nagy valószínűséggel nem tudnának elhelyezkedni Európában azokon a területeken, ahol valóban munkaerőhiányt tapasztalhatunk. Ráadásul, ha a végzettségük alapján meg is felelnének, nem beszélnek európai nyelveket, sőt a szociális kommunikációs képességük is hiányzik – nem ismerik a szokásainkat, és így nem tudnak beilleszkedni azok közé.