Az ipari termelés 2015 első hét hónapjában 6,7 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál.
Júliusban az ipari export 4,6 százalékkal emelkedett. A feldolgozóipari exportértékesítésből 40 százalékkal részesedő járműgyártás kivitele 11,9 százalékkal nőtt – közölte a KSH.
Az ipar belföldi értékesítése 1,5 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban, ezen belül a feldolgozóiparé 5,6 százalékkal emelkedett. Júliusban a feldolgozóipar termelése 4,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ami jelentős lassulás a júniusban mért 12,0 százalékot követően.
A járműgyártás teljesítménye 15,3 százalékkal túltett az egy évvel korábbi magas bázison, és részben a bázishatásnak betudható, hogy az előző havi 21,2 százalékos ütemhez képest némiképp lassult. Hasonlóképpen szerepet játszott a bázishatás abban, hogy a számítástechnika és optikai termékek gyártása júliusban 2,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól az előző hónapban elért 12,0 százalékos éves összevetésű növekedés után. Az élelmiszerek termelése 1,7 százalékkal nőtt, a gumiipar kibocsátása 13,9, a gyógyszeriparé 6,5 százalékkal emelkedett, rendre elmaradva az előző havi 3,0, 22,7, illetve 14,1 százalékos növekedéstől.
A feldolgozóipari export növekedéséhez a járműipar mellett hozzájárult, hogy 16,6 százalékkal nőtt a vegyipari kivitel, 9,5 százalékkal a gyógyszer- és 13,9 százalékkal a gumiipari termékek exportja. Az élelmiszer-kivitel 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, de ezzel elmaradt az előző havi 18,9 százalékos kiugró növekedéstől. A gépexport 17,8 százalékkal, a számítástechnikai kivitel 1,8 százalékkal elmaradt egy évvel korábbi szintjétől.
A KSH adatai szerint a feldolgozóipar belföldi értékesítésében továbbra is 30,4 százalékkal a járműipar jelentette a húzóerőt, 8,5 százalékkal nőttek a gumiipari eladások, gyakorlatilag stagnált a számítástechnikai ágazat és hasonlóképpen 0,7 százalékkal csökkent az élelmiszeripar belföldi értékesítése. Jelentősen visszaestek, 10,5 százalékkal a gyógyszer- és 9,0 százalékkal a vegyipar belföldi eladásai. Rendeltetésüket tekintve a tavaly júliusi szinten maradt a további felhasználásra termelt javak belföldi értékesítése, míg a beruházási javaké 20,1 százalékkal nőtt. A fogyasztási cikkek eladása összességében 0,7 százalékkal elmaradt a tavaly júliusitól annak ellenére, hogy a belföldi gyártású tartós fogyasztási cikkek eladása 10,3 százalékkal nőtt.