Kevesebb bosszantóbb és egyszerre aggodalomra okot adó helyzet van, mint amikor a napi határidős, sürgető munkaügyi teendőket félálomban tervezve, a gyermeket ébresztve észleljük, hogy kályhaként izzik a láztól. Akkor ezt most hogy is oldjuk meg? Első körben telefonálunk a munkahelyre, hogy elnézést, de sajnos nem tudunk bemenni, majd rohanunk a gyerekkel az orvoshoz – legalábbis ez lenne a normális ügymenet. Lenne. A Profession.hu felmérése szerint ugyanis bármennyire is megdöbbentő tény, és nem lehet eléggé kiemelni: minden tizennegyedik hét év alatti gyermek egyedül marad otthon, ha lebetegszik. Az 500 családot vizsgáló kutatásból az is kiderült, hogy a munkavállalók harmada nem vesz ki szabadságot, ha gyermekük beteg, és minden tizedik 8–14 év közötti gyermek szintén egyedül marad otthon betegség esetén.
A szabadságot kivevők általában 6-7 napot maradtak otthon a beteg gyermekkel, tízből nyolc esetben pedig az édesanya gondoskodik a csemetéről – olvasható a Profession közleményében. Átlagosan háromszor gyakrabban fordul elő, hogy a szülő helyett valamilyen más családtag, például nagyszülő vigyáz a gyermekre. A munkavállalók 60 százalékának nehéz megoldania, hogy a gyermek betegsége miatt szabadságot vegyen ki, az arány az alapfokú végzettséggel rendelkezőknél és a fizikai munkát végzőknél jelentősen magasabb (80 százalék) – szerepel a kommünikében.
Az egyik legismertebb álláskereső portál szakértője szerint megfigyelhető, hogy az alacsonyabb beosztásban dolgozók és a felsővezetők esetében a legnehezebb megoldani az otthonmaradást a beteg gyerekkel. Sámson Dorottya ezt azzal magyarázza: előbbi esetben a munkavállalók félnek, hogy nem tartják őket megbízható munkaerőnek, míg az utóbbinál a helyettesítésre nincs szinte soha megfelelő lehetőség. Mint mondta, sok cégnél szerencsére már belátták a helyzet megoldásának fontosságát, és amennyiben a munkakör engedi, ilyenkor lehetőséget adnak az otthoni munkavégzésre. Egyes vállalatok akár a táppénzes időszakban is teljes bért fizetnek a dolgozóiknak, extra juttatásként – emelte ki Sámson.