Kitől féltsük a magyar emberek szabadságát?

Fodor Gábor a kormány ténykedésében, Pogátsa Zoltán a nagyvállalatok túlterjeszkedésében lát veszélyt.

Győr Ágnes
2016. 10. 18. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Parázs vita alakult ki a résztvevők közt kedd délután a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) buktatóiról, jelenéről és jövőjéről szóló kerekasztal-beszélgetésen. A Political Capital által szervezett esemény előadói abban mind egyetértettek, hogy a megállapodás létrejön, ha a jövő hónapban esedékes amerikai választáson Hillary Clinton demokrata jelölt győz. Ezen kívül azonban nem sokban.

Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt képviselője, Csehi Róbert közgazdász, politológus, valamint Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus egyebek közt arról vitázott, hogy mekkora lehet az egyezmény valódi hatása, baj-e, hogy zárt ajtók mögött formálódik a megállapodás szövege, kell-e tartani a nagy nemzetközi vállalatok lobbierejétől, illetve hogy korunkban mi jelenti a legnagyobb veszélyt az állampolgárok szabadságára: az állam, vagy a nagyipar.

A Liberálisok elnöke a TTIP mellett a végletekig elkötelezett állásponton volt. A politikus szerint az egyezmény létrejötte Európa és Magyarország érdekében áll, sőt – bár mind az EU, mind az Egyesült Államok jól jár majd vele – a nagyobb nyertes hosszú távon csak az általunk benépesített kontinens lesz. Többször is nyomatékosította, hogy a szabadság híve. Különös módon ugyanakkor nem tartotta megalapozottnak azokat a kritikákat, hogy a TTIP-tárgyalásoknak jóval nyitottabban kellene zajlaniuk. A saját tapasztalataira hivatkozva arról beszélt, hogy komoly ügyekben mindig zárt ajtók mögött folynak az egyeztetések, és teljesen elfogadható, helyes tárgyalási stratégia, ha a felek nem fedik fel a kártyáikat minden fordulóban. Feltéve, hogy a kész szöveget nyilvánosságra hozzák.

Pogátsa Zoltán közgazdász azonban azt kérdezte, hogy „mégis milyen” stratégiai titkaik lehetnek egyáltalán a kormányoknak és Brüsszelnek. S ha létezik ilyen, kitől kapták, hiszen az álláspontjukat elvileg az érintett szektorokkal, civil szervezetekkel, állampolgárokkal való konzultáció révén kellett volna hogy kialakítsák. Ehelyett úgy tűnik, csak a nagyvállalati szektorral egyeztettek – jelentette ki. A közgazdász nem titkolta, hogy azokkal a kollégáival ért egyet, akik a TTIP-t egy szabadkereskedelmi egyezménynek látszó megállapodásnak tartják. Olyannak, melynek valódi célja, hogy a nagyvállalati lobbi könnyebben el tudja érni a kormányokat és az Európai Bizottságot. Szerinte a TTIP már így is sokat ártott az európai integrációnak, és nem várható tőle jelentős gazdasági hatás.

A nyolcvanas években az állami hatalom túlzott mértéke jelentette a legnagyobb veszélyt az állampolgárok szabadságára, a közgazdász szerint ma a legnagyobb fenyegetést a demokrácia szempontjából a nagyvállalatok jelentik. A liberális politikus erre azzal vágott vissza, hogy ez bizony lehet Pogátsa Zoltán álláspontja, a maga részéről azonban a magyar kormánytól, és nem a nagyvállalatoktól félti a magyar emberek szabadságát.

Az est során a legkevésbé vehemens Csehi Róbert volt, aki helyenként Fodorral, másutt Pogátsával értett egyet. Fodor Gábor álláspontját osztotta abban, hogy az egyezményre igenis szükség van. A TTIP azonban szerinte jócskán túlmutat a hagyományos szabadkereskedelmi megállapodásokon, s a háttérben a politikai megfontolásoknak nagyobb a szerepük, mint a gazdaságiaknak. Kijelentette, hogy a TTIP, ha egyszer megszületik – bár ez biztosan csak hosszú idő múlva történik majd meg – precedenst teremt.

A közönség soraiból egy egyetemista azt kérdezte Pogátsa Zoltántól, nem tartja-e túlzottnak azt a retorikát és eszköztárat, amellyel a Greenpeace a TTIP ellen tüntet. A közgazdász azt válaszolta: annál túlzóbb üzenetet biztosan nem fogalmaztak meg a környezetvédők, mint amikor az Európai Bizottság arról beszél, hogy a TTIP jelent majd megoldást az EU gazdasági problémáira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.