Nem maradt reális esély a Palóc Nagykereskedelmi Kft. fizetőképességének helyreállítására, vagyis heteken belül elkerülhetetlenné válhat a CBA korábbi franchise-partnerének felszámolása – értesült lapunk. A salgótarjáni központú társaság több száz hitelezőnek tartozik, jellemzően pénzintézeteknek, beszállítóknak és magánszemélyeknek, lapunk úgy tudja, ezek együttesen meghaladják az ötmilliárd forintot. Közeleg a november 16-i csődegyezségi tárgyalás, amelyet a Balassagyarmati Törvényszék rendelt el, a vagyonfelügyelő szerepét pedig a Pro Bonum Gazdaságszervező Kft. tölti be. Azért nem várható megegyezés a tárgyaláson, mert a hitelezők részéről érthető módon nincs fogadókészség a tartozások átütemezésére vagy elengedésére. Információink szerint legfeljebb a követelések hatvan százalékának tud eleget tenni a Palóc Nagyker, ehhez azonban szükséges a meglévő több mint nyolcvan áruházból legalább harmincat eladni. Van olyan hitelező, amelynek zálogjoga van az üzletekre, ha a hozzájárulását adja, nincs akadálya az értékesítésnek. Értesüléseink szerint az érintett üzletek jelentős részét százmillió forint körüli összegért kínálnák eladásra, de jó eséllyel akár már 70–80 millió forintos ajánlatokat is megfontolnának. A kereskedelmi ágazatban nyílt titok, hogy a Coop Hungary Zrt. 20–22 boltot venne át, további 8–10-et pedig magánvállalkozók üzemeltetnének. Ezek az adásvételek fedezhetnének mintegy 2,5–3 milliárd forintot.
Ha a Nógrád megyei cég ügye a bíróságon folytatódik, és a felszámolás törvényes útjába egyik fél sem gördít akadályt, akár már idén decemberben vagy legkésőbb jövő januárban kinyithatnak az új tulajdonosok. Nagy kérdés, mi lesz azokkal az egységekkel, amelyekre nem találnak vevőt. Lapunk úgy tudja, 30 üzlethelyiséget várhatóan be kell zárni azért, mert kicsi vagy rossz helyen van, vagyis eddig sem hozott jelentős forgalmat. A maradék mintegy 20 kereskedés esetében bizonytalan, ki működtetheti és milyen feltételekkel.
Az 1300 dolgozó az elmaradt fizetésére vár, ez a többi kintlevőséghez képest kevésbé jelentős tétel, mintegy 200–300 millió forintból rendezhetné a béreket a Palóc Nagyker. Úgy tudjuk, a cég az elmaradásokat csepegtetve utalja, a járandóságok 20–30 százalékát fizette ki eddig a beosztottaknak. A munkavállalók szeretnék mielőbb megtudni, lesz-e hová visszamenniük dolgozni. Nagy részüknek egyáltalán nincs tartaléka, a többség bruttó 129 ezer forintos szakmunkás-minimálbért kapott, ami nem több nettó 85 ezer forintnál havonta. Ha időben odaadták a pénzüket, akkor is nehezen jöttek ki belőle. Sovány vigasz, hogy a Nógrád Megyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint az elmaradt társadalom- és egészségbiztosítási pénzbeli ellátásaikat legalább visszamenőleg megkapják.
A szebb napokat látott vállalat jelentős szereplő volt eddig a kereskedelemben, Nógrád megye, és egyúttal Észak-Magyarország egyik legnagyobb munkáltatója volt, illetve a CBA regionális központja. Az elmúlt három évben azonban rendre veszteséget termelt, a tavalyi évet már 1,9 milliárd forintos mínusszal zárta. Azután, hogy kihátráltak mögüle az áruforgalmat finanszírozó pénzintézetek, a polcok is fokozatosan kiürültek.
A csődeljárások egyébként más ágazatokban is utolérik a legnagyobb szereplőket. A nagy múltú agráripari vállalat, a bábolnai IKR Zrt. például egyezségre jutott a hitelezőkkel, a könyvpiacon jelentős szerepet betöltő Ulpius-ház vagy a játékpiacon meghatározó Gulliver Kft. viszont nem kerülhette el a felszámolást.