Áfacsökkentést hozott az újév a románoknak

Romániában újabb egy százalékponttal, 20-ról 19 százalékra csökkent vasárnaptól az általános forgalmi adó, eltörölték az ipari létesítmények egyszázalékos különadóját, illetve az üzemanyagra három éve kivetett, pótlólagos jövedéki adót.

MTI
2017. 01. 01. 13:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági válság miatt 2010-ben emelték Romániában 19-ről 24 százalékra az áfát. Másfél éve arról döntött a bukaresti parlament, hogy két lépcsőben tér vissza az eredeti szintre: ennek nyomán 2016-tól 20 százalékra, 2017. január elsején pedig 19 százalékra csökken a közteher mértéke Romániában.

Bár a vasárnap életbe lépett adócsökkentéseket még a szociáldemokrata (PSD) Ponta-kormány irányozta elő a 2015 őszén elfogadott adótörvényében, a december 11-i parlamenti választásokon győztes PSD elnöke, Liviu Dragnea mégis arra próbálta rávenni Dacian Ciolos tisztségben lévő miniszterelnököt, hogy szakértői kormánya sürgősségi rendelettel halassza el ezek január elsejei életbelépését.

A PSD további adócsökkentések, illetékeltörlések, bér- és nyugdíjemelések ígéretével nyerte meg a választásokat; az ígéretek teljesítése egyébként is jelentős terheket ró a költségvetésre. A két politikus egyeztetéséről ellentmondásos hírek jelentek meg, de tény, hogy a szakértői kormány végül nem módosította az adótörvényt, így annak minden január elsejére ütemezett rendelkezése életbe lépett.

Az Economica.net gazdasági portál számítása szerint az egy százalékpontos áfacsökkentés 1,8 milliárd lejes (123 milliárd forintos) bevételkiesést jelent a román költségvetésnek. Az ipari létesítmények különadójából 1,6 milliárd lej, az üzemanyagra kivetett, literenként hét eurócentes pótlólagos jövedéki adóból pedig 30 millió lej folyt be az utolsó költségvetési évben.

A kieső adóbevételek a 2017-re várható román GDP 0,42 százalékára rúgnak, olyan körülmények között, amikor – a 2016-ban életbe léptetett, 4 százalékpontos áfacsökkentés és a közalkalmazotti béremelések miatt – már a tavalyi költségvetést is 2,95 százalékos GDP-arányos hiánnyal tervezték meg Romániában. A választások nyomán megalakult szociálliberális koalíció kormányát várhatóan szerdán szavazza meg a parlament, a 2017-es költségvetést pedig január végén akarják elfogadni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.