Külföldre mennek a szakmunkások

A GKI felmérése szerint az építőiparból hiányzik a legtöbb szakmunkás. Átlagosan 105 ezer forintot keresnek.

MNO
2017. 01. 03. 20:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint a szakmunkásképzés jelenlegi rendszere nem képes enyhíteni a kialakult munkaerőhiányt. Ennek részben az az oka, hogy sokan már a végzést követően közvetlenül külföldön keresik a boldogulást esetleg egy-két év hazai szakmai gyakorlat után külföldre mennek. Nem vonzó a szakmunkásnak tanulás azért sem, mert a végzettséggel szerezhető jövedelem sok esetben, különösen a kisebb településeken nem tér el jelentősen a minimálbértől. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a fizikai munkakörökben foglalkoztatottak átlagbére 2016 októberében nettó 126 ezer forint volt. Ezen belül a nettó kereset a kereskedelemben 110 ezer, az építőiparban 105 ezer, az iparban 141 ezer forint volt.

A GKI tavaly novemberi vállalati felmérése kitért az általános munkaerőhiány néhány okára, többek között arra, hogy mely munkakörök esetében érzik a cégek a legjelentősebbnek a munkaerőhiányt.

A szervezet közölte, az alacsony keresetekre megoldás lehet a szakmunkások számára garantált bérminimum szintjének növelése, ami vonzóbbá teheti a leendő munkavállalók számára a szakemberré válást. A cég szerint ez nem egy-két év béremelésének lesz a következménye, tartós és érezhető felzárkózásra van szükség. Ez azonban önmagában rontaná az ország versenyképességét, sok más lépésre is szükség van. Például az állami kiadások csökkentésére, a piaci verseny növelésére, a humán tőke fejlesztésére és a tőkebeáramlás ösztönzésére is.

A GKI megállapította, hogy a vállalatok körében a legégetőbb hiány a szakmunkások esetében tapasztalható. A válaszadó vállalatok 81 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nincs elég szakmunkás a cégüknél. Ugyanakkor csaknem minden harmadik cég arról panaszkodott, hogy segéd-, illetve betanított munkást is keres, minden ötödiknél kevés a diplomás. A cégek tizede megfelelő képzettségű vezetőt keres, miközben adminisztratív területeken gyakorlatilag telített a pálya.

A betanított, illetve segédmunkásokat a 250 fő fölötti vállalatok hiányolják leginkább, 53 százalékuk nyilatkozott így. Az ágazatok közül e képzettségi szint esetében az élelmiszeripart 75 százalékban, a vegyipart 61 százalékban érinti a probléma. A gép- és feldolgozóiparban sem elhanyagolható a gond, 50 százalék gondolja problémásnak a területet.

A szakmunkáshiányt leginkább érző vállalatok a 250 fő fölötti állományt foglalkoztatók, melyek 96 százaléka nélkülözi a megfelelő számú munkaerőt. A vállalati átlag felett mutatkozott hiány ezen a területen még a kis, 20 fő alatti cégek esetében is, méghozzá 85 százalékban. Az ágazatok közül két kategória, mely jelentősen kiemelkedik az átlagból az építőipari vállalatok 94, illetve a fémipari vállalatok 93 százalékkal. A gépipar 90, az élelmiszeripar 89 százalékkal szintén hasonló gondokkal küzd, a további ágazatok cégeinél kevésbé éles, de azért jelentős a szakmunkáshiány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.