Megerősítette Magyarország besorolását az S&P

Magyarország BBB–/A3 szintű kategóriában szerepel, stabil kilátással.

MTI
2017. 02. 24. 16:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő a hosszú és a rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar szuverén adósságra „BBB mínusz\", illetve „A-3\" besorolást tart érvényben.

Az osztályzatok péntek este Londonban bejelentett megerősítéséhez fűzött elemzésében a Standard & Poor\'s kiemelte, hogy a magyar gazdaságban az idén 3 százalék körüli, a 2018-2020-as időszakban átlagosan valamivel 2,5 százalék alatti átlagos éves növekedési ütemeket vár.

A cég szerint a magyar államadós-osztályzatokat alátámasztó tényezők közé tartozik a jelentős külső fizetési többlet és az immár hosszabb ideje jellemző visszafogott költségvetési politika. Az S&P a minősítés korlátozó tényezői közé sorolta a mérsékelt hosszú távú növekedési kilátásokat és a még mindig magas közadósság-rátát.

Magyarország tavaly mindhárom piacvezető nemzetközi hitelminősítőnél visszanyerte a befektetésre ajánlott osztályzatot.

A Fitch Ratings tavaly májusban, a Standard & Poor\'s szeptemberben, a Moody\'s Investors Service novemberben emelte vissza a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást, és azóta azonos, „BBB mínusz/Baa3\" hosszú távú osztályzattal tartják nyilván Magyarországot. Ezek a besorolások a befektetési ajánlású sáv alapszintjét jelentik.

Az osztályzat pénteki megerősítéséhez fűzött londoni elemzésében a Standard & Poor\'s kiemelte: a globális pénzügyi válság óta a hazai bizalom lassan helyreállt, és ez a foglalkoztatottság növekedését, valamint a pénzügyi kondíciók fokozatos javulását eredményezte. A hitelminősítő szerint a reálértéken mért fogyasztás tavaly érte el ismét a tíz évvel korábban, 2006-ban mért szintjét.

A cég közölte: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) növekedési üteme az idén megközelíti a 3 százalékot, elsősorban a kormány által kezdeményezett bérmegállapodás eredményeként. Az S&P a magyar gazdaság hajtóerői közé sorolja emellett az EU-folyósítások gyorsuló lehívását, a költségvetési ösztönző intézkedéseket – köztük az áfa-csökkentéseket -, a bankadó csökkentését, a növekvő lakástámogatási kifizetéseket, a reálbérek és a foglalkoztatottság emelkedését, valamint a magánszektor javuló pénzügyi mérlegét.

A londoni City elemzői közösségében van ennél robusztusabb rövid távú növekedési előrejelzés is.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) elemzői magyarországi tájékozódó látogatásukról összeállított, e héten Londonban ismertetett beszámolójukban közölték: a magyar hazai össztermék idei egész éves növekedésére szóló előrejelzésüket az eddigi 2,6 százalékról 3,5 százalékra javították.

A felülvizsgálat okai között ők is kiemelték a költségvetési ösztönzést, emellett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) laza monetáris politikáját, az EU-finanszírozást, az idei évre jóváhagyott áfa- és társaságiadó-csökkentéseket, valamint a minimálbéremelést.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői közölték: magyarországi látogatásukon úgy találták, hogy az új EU-források lehívásának előkészületei nagyon előrehaladott szakaszban járnak, jóval előrébb, mint a környező országokban.

A magyar államadós-besorolás megerősítéséhez fűzött pénteki elemzésében a Standard & Poor\'s kiemelte ugyanakkor, hogy várakozása szerint középtávon több tényező is lassítani fogja a magyar gazdaság növekedését. A hitelminősítő ezek közé sorolta a kedvezőtlen demográfiai folyamatokat, amelyeket a nettó kivándorlás is ront, a kiterjedt közszférát, a beruházási környezetben mutatkozó gyengeségeket, az alacsony termelékenységet, valamint a túlfűtötté váló munkapiaci helyzetet.

A Standard & Poor\'s előrejelzése szerint e tényezők együttes hatása miatt a magyar gazdaság éves átlagos növekedési üteme a 2018-2020-as időszakban valamivel 2,5 százalék alatt lesz.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor a költségvetési ösztönzés folytatását célzó kormányzati szándék ellenére is csak elhanyagolható mértékű költségvetési elcsúszás várható. A cég várakozása az, hogy a hazai össztermékhez mért magyar államháztartási hiány a 2017-2020-as időszakban, éves átlagban 2,3 százalék lesz.

A Standard & Poor\'s előrejelzése szerint a likvid eszközök kiszűrésével számolt államadósság-ráta 2020-ig fokozatosan a GDP-érték 65 százalékára csökken a tavaly mért 70,7 százalékról.

A hitelminősítő kiemelte, hogy megítélése szerint javul Magyarország államadós-profilja.

Az elemzés szerint a magyar szuverén osztályzat stabil kilátása tükrözi a Standard & Poor\'s azon várakozását, hogy a magyar gazdaság folytatódó ciklikus kilábalási folyamata és a kordában tartott költségvetés az államadósság-ráta további fokozatos csökkenéséhez vezet. A stabil kilátás azt a feltételezést is tükrözi, hogy a magyar folyómérleg-egyenleg többletben marad, alátámasztva Magyarország erőteljes külső fizetésimérleg-helyzetét – áll az S&P pénteki londoni elemzésében.

A hitelminősítő közölte: a magyar adósosztályzat javításához vezethet, ha az államadósság-ráta a cég által vártnál gyorsabban csökken, és/vagy tovább mérséklődik a külső kötelezettségek adósságszolgálati költsége.

Az S&P szerint nyomás alá kerülhet ugyanakkor a szuverén adósbesorolás, ha a magyar közfinanszírozási helyzet érdemben romlana, ha tartósan visszafordulnak az államadósság-ráta csökkenési folyamata, vagy ha a kulcsfontosságú közintézmények működésének átláthatósága gyengülne, és ez költségvetési kockázatokat okozna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.