Egyelőre nincs arra utaló jel, hogy a légipiacot átrendezné, vagy az európai légi forgalomban is szigorítanák a biztonsági előírásokat az után, hogy az Egyesült Államok, majd az Egyesült Királyság a hétvégén bevezette a laptoptilalomként elhíresült szabályt a Közel-Keletről érkező járatok esetében. A két ország által foganatosított szigorítás lényege, hogy néhány közel-keleti járat utasai nem vihetnek fel a fedélzetre okostelefonnál nagyobb infokommunikációs eszközöket, mivel a készülékek akkumulátorai alkalmasak lehetnek arra, hogy bombát rejtsenek el bennük. A hatóságok közlése szerint a fedélzeti tiltás a táblagépekre, a DVD-lejátszókra, a laptopokra és az e-könyv-olvasókra terjed ki. Nagy-Britannia tilalma az Egyiptomból, Törökországból, Libanonból, Jordániából, Tunéziából és Szaúd-Arábiából induló járatokra vonatkozik, míg az Egyesült Államok további országokat – Marokkót, az Egyesült Arab Emírségeket, Katart és Kuvaitot – is fölvett a listára.
Hardy Mihály, a Budapest Airport kommunikációs vezetője a Magyar Nemzet megkeresésére kifejtette: sem az Egyesült Államok, sem pedig Nagy-Britannia légiforgalmi biztonságot felügyelő szervei nem jelezték, hogy a szigorúbb előírásokat európai repülőterekről érkező járatokra, illetve légitársaságokra is kiterjesztenék. Szavai szerint Észak-Amerikában és Európában közel megegyező, rendkívül szigorú biztonsági előírásoknak kell megfelelniük a légikikötőknek, amelyeket Ferihegyen az Országos Rendőr-főkapitányság szavatol. Ugyanakkor az előírások eltérhetnek a világ más részein, ami kockázatként jelenik meg a célállomásokon. Ennek jele, hogy a közel-keleti desztinációkról Amerikába, illetve Nagy-Britanniába érkezők abban az esetben is teljes átvizsgáláson esnek át, ha el sem hagyják a repülőteret, hanem átszállnak. A telefonnál nagyobb informatikai eszközökre vonatkozó tilalom tehát ezeknek az óvintézkedéseknek a sorába illeszkedik. Hardy Mihály szerint ugyanakkor aligha elképzelhető, hogy az érintett kiindulópontok között említhető Dubaj vagy Doha repülőterein ne volna kellően szigorú az ellenőrzés.
A szigorítás, bár sok utasnak rendkívül nagy kényelmetlenséget jelent, nem tekinthető ok nélkülinek: tavaly februárban a Daallo Airlines szomáliai légitársaság egyik utasszállítójának fedélzetén robbant laptopba rejtett bomba. A detonáció következtében kiszakadt a gép oldala, egy ember – a támadó – életét vesztette. Néhány hónappal korábban szintén egy orosz repülőgép fedélzetére juttatott pokolgép okozta 224 ember halálát Egyiptom fölött.