Heves amerikai tiltakozás: nem jutottak dűlőre a G20-ak

Nem volt egyetértés a szabadkereskedelem melletti kiállás, valamint a klímaváltozás elleni harc ügyében.

MTI
2017. 03. 18. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vita az Egyesült Államok delegációja és több nagy szövetséges ország küldöttsége között zajlik, és arról szól, hogy a legfejlettebb iparú államokat és a legnagyobb feltörekvő országokat, illetve az Európai Uniót mint intézményt összefogó G20 csoport továbbra is egyértelműen elutasítsa-e a nemzetközi kereskedelem szabadságát gátló, piacvédő, protekcionista gazdaságpolitikát, vagy pedig az új washingtoni vezetés nyomására engedékeny álláspontot foglaljon el.

Az egyhangúlag elfogadott ötoldalas zárónyilatkozatba a vendéglátó Németországnak sikerült egy olyan mondatot belefoglaltatni, amely a minimális konszenzus megmentését célozta. Így hangzik: „Dolgozunk azon, hogy erősítsük a kereskedelem hozzájárulását nemzetgazdaságaink erősítéséhez.” Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter mindazonáltal úgy nyilatkozott, hogy „a nemzetközi együttműködés nincs veszélyben”, és a „G20-folyamat inkább megerősödött, semmint meggyengült”. Az Egyesült Államok is a nyitott piacok híve, senki sem támogatja a protekcionizmust, de nem világos, hogy „ki-ki mit ért ezalatt” – állapította meg.

A protekcionizmus elutasításán és a szabadkereskedelem melletti kiálláson kívül nem említi a zárónyilatkozat a párizsi klímaegyezményt sem, miután néhány nappal ezelőtt az amerikai adminisztráció olyan költségvetést terjesztett elő, amely megnyirbálja a globális felmelegedés elleni küzdelemre szánt kiadásokat, és Donald Trump amerikai elnök több ízben hangoztatta a klímaváltozás elleni küzdelemmel szembehelyezkedő álláspontját.

Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter a tanácskozás után azt mondta, hogy az Egyesült Államok elkötelezett marad a szabadkereskedelem mellett, de felül akar vizsgálni több kereskedelmi egyezményt, és ki akarja javítani az azokban lévő „túlzásokat”. Ezek között említette az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA), a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) néhány szabályozását és „bizonyos régebbi egyezményeket”.

„Hiszünk a szabadkereskedelemben, mi vagyunk a világ egyik legnagyobb piaca és egyik legnagyobb kereskedelmi partnere, a kereskedelem jó nekünk és jó a többi embernek is” – jelentette ki az amerikai pénzügyminiszter.

A tanácskozás résztvevői szerint a világgazdaság élénkülése gyorsabbá vált, és a növekedés az idei évben is folytatódik.

A résztvevőknek egy sor témában sikerült egyetértésre jutniuk, beleértve a piacszabályozást, a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelmet és a gazdasági fejlődés elősegítését Afrikában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.