Kivételezett helyzetben az Arton Capital

A letelepedésikötvény-mutyiban is van egyenlőbb az egyenlőnél.

Wiedemann Tamás
2017. 03. 24. 17:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen olyan cég van a letelepedésikötvény-programban, amelyet Magyarországon jegyeztek be, a többi kivételezett vállalkozást egytől egyig adóparadicsomnak számító helyszínen alapították. Sokáig nem volt világos, hogy a korrupciógyanús letelepedésikötvény-programban részt vevő nyolc cég közül az egyiket miért Magyarországon hozták létre, miközben a többit a Kajmán-szigeteken, Liechtensteinben, Cipruson vagy éppen Szingapúrban. Az Arton Capital Kft. esetében annyit tudni, hogy Rogán Antal kabinetminiszter évfolyamtársa, a bolgár származású Balogh Radosztina vezeti, és a Közel-Kelet szinte összes országára, valamint egyes afrikai és ázsiai piacokra is megkapta a forgalmazási engedélyt az Országgyűlés fideszes többségű gazdasági bizottságától. A cégnek négy bolgár tagja van, köztük Tchilinguirian Armand Arton az osztrák bejegyzésű Arton Group GmbH egyik tulajdonosa, ez a cég a magyar vállalkozásnak is tagja. Az Arton Group egy nagy nemzetközi befektetési és vízumügynökség.

Lapunk úgy tudja, hogy amikor a magyar letelepedésikötvény-üzletről megszületett egy genfi szervezet tanulmánya – amelyet múlt héten mutattak be Budapesten a Transparency International részvételével –, az Arton Group perrel fenyegetőzött a magyar Arton Capital Kft.-vel kapcsolatos megállapítások miatt. A cégnek ugyanis nem mindegy nemzetközi relációban, hogy milyen megállapítások születnek egy igen korrupciógyanús letelepedési programmal kapcsolatban. Annyira azért nem félti a renoméját, hogy elugrana a komoly extraprofitot jelentő üzleti lehetőség elől. Az Arton Capital Kft. ugyanis olyan jól feküdt a magyar kormánypártoknál, hogy külön fejezetet szenteltek neki a letelepedési kötvények értékesítését lehetővé tevő jogszabályban. A Rogán Antal által 2012 októberében kezdeményezett, a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény módosításakor ugyanis különleges jogokat kapott az a cég, amely magyarországi székhellyel rendelkezik. Míg más vállalkozások esetében területileg és állampolgárság alapján osztották fel a világ országait, az Arton Capital Kft. – mint magyar székhelyű társaság – bármilyen hovatartozású külföldinek intézhet letelepedési engedélyt a kötvényprogramon keresztül. A cég esetében tehát nem érvényesül a területi és állampolgársági leosztás elve.

Az Arton Capital Kft.-ről korábban már megírtuk, hogy részben az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett European Bond Program Management Consultancy (EBPMC) nevű cégén keresztül szerződik a pénzes külföldiekkel. Ezt igazolják az Arton üzleti kimutatásai is, hiszen 2015-ben például arról számolt be a társaság, hogy az értékesítés nettó árbevétele 330 millió forint volt, holott csak abban az évben hozott ügyfelek után járó szolgáltatási díjjal számolva is legalább 2,4 milliárd forintnak kellett volna befolynia a vállalkozáshoz. Erre aligha van más magyarázat, mint az, hogy a legtöbb ügyfelével az új offshore-helyszínként számon tartott, emírségi Abu-Dzabiban bejegyzett EBPMC nevű cégén keresztül szerződik az Arton Capital.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.