Ostoba, demagóg, politikai lépés az MSZP elképzelése, amely ingyenessé tenné a hatvanöt év felettiek számára a háziorvosok által felírható gyógyszereket – mondta a Magyar Nemzet portálnak Pogátsa Zoltán. A közgazdász szerint ha a szocialisták elképzelése széles egészségügyi koncepcióba illeszkedne, akkor lenne létjogosultsága, így viszont nem más, mint kampányfogás.
„A szocialisták elképzeléséről messziről bűzlik, hogy a fideszes rezsicsökkentés ellenanyaga kíván lenni” – véli Pogátsa. Hozzátette: ahelyett, hogy tisztességes megélhetést jelentő nyugdíjat adnának az embereknek – amely sokkal fontosabb lenne –, megpróbálnak jól csengő kijelentéseket bedobni a köztudatba. Természetesen lehet támogatásokat adni a rászorulóknak, amennyiben megalapozott koncepció szerint teszik, és ismertek az elképzelés részletei, a finanszírozás elemei – vont mérleget a közgazdász.
Nagy kérdés az is, miből finanszíroznák a szocialisták a nyugdíjasok fülének tetsző kampányígéretet. Szakmai program nélkül ugyanis nehéz megbecsülni, hogy az elképzelés mennyire terhelné meg a költségvetést. Molnár Gyula pártelnök azonban bizakodó, szerinte az ingyengyógyszer „alig félstadionnyi” kiadást jelentene évente, számításaik szerint ugyanis „akár húszmilliárd forint alatt is maradhat” a költsége. Könnyű azonban hangzatos ígéretekkel csábítani a nyugdíjasokat mindaddig, amíg nem nekik kell beteljesíteni az ígéretet.
Pogátsa szerint az MSZP azzal csapja be a nyugdíjasokat, hogy nem dolgoz ki széles egészségügyi programot, miközben azt sejteti, hogy az ingyengyógyszer valamiféle megoldás lenne, miközben az egészségügy problémája ennél sokkal bonyolultabb.
Kincses Gyula volt egészségügyi államtitkár úgy véli, a szocialisták ezzel a javaslatukkal önellentmondásba keveredtek, mert szembemegy a „Fizessenek a gazdagok” kampányszlogenjükkel. Jelen esetben ugyanis az MSZP homogén masszaként tekint a nyugdíjasokra, holott a kép ennél sokkal árnyaltabb. Kincses azzal egyetért, hogy a rászorult rétegeknek segíteni kell a gyógyszerkiadás fedezésében, ám a szocialista javaslat az összes nyugdíjast támogatná, nemcsak a rászorultakat.
Mivel az egészségügyi állapot és a felírt gyógyszerek az életkorral általában arányosak, és a nyugdíjasok között relatíve több a szegény, tény, hogy a nyugdíjasok egy tekintélyes rétegének komoly problémát jelent a gyógyszer kiváltása, és ezzel a problémával foglalkozni kellene – hívta fel ugyanakkor a figyelmet a volt államtitkár. De Kincses Gyula szerint az igazi probléma a szegénység, és nem a nyugdíjasstátus, épp ezért lett volna üdvözlendő egy olyan elképzelés, amely a nyugdíjszelvény helyett inkább a jövedelemhez kötné a támogatást.