A török tehergépjárművekre kivetett magyar gépjárműadó nincs összhangban az uniós joggal, ugyanis a vizsgált adó az EU–Törökország Társulási Tanács határozata alapján a vámmal azonos hatású díjnak minősül – ismertette Henrik Saugmandsgaard Oe uniós főtanácsnok indítványát az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága csütörtökön.
A bírósági tájékoztatás szerint a főtanácsnok az indítványában azt hangsúlyozta, a vámmal azonos hatású díj megfizetésének alkalmazása az Európai Unió és a Törökország között fennálló vámunió hatálya alá tartozó árukat illetően nem megengedett.
Az ügy előzménye, hogy az Istanbul Lojistik nevű török cég Németországba tartó kamionját a magyar hatóságok feltartóztatták, és azt állapították meg, hogy a vállalkozás elmulasztotta befizetni a magyar jogszabályok által előírt gépjárműadót, ezért a céget súlyos pénzbírsággal sújtották.
A főtanácsnok arra emlékeztetett, hogy tiltott, vámmal azonos hatású díjnak kell tekinteni minden olyan pénzügyi terhet – bármi legyen is az elnevezése és alkalmazásának módja –, amelyet önmagában a határ átlépésének miatt fizetni kell, anélkül hogy a szó szoros értelmében vett vámnak minősülne.
A dán főtanácsnok azt is megállapította, hogy a vitatott adó alkalmazási feltételei nem azonosak a Magyarországon nyilvántartott gépjárművek és a Törökországban regisztrált gépjárművek esetében. Ebből következően a szóban forgó adót, amelyet a török tehergépjárművekre a határ átlépése miatt vettettek ki, úgy kell tekinteni, mint amellyel egyoldalúan sújtják a Törökországból az EU piacára tartó árukat.
Végezetül a főtanácsnok szerint a magyar kormány által felhozott indok – amely szerint a kérdéses adót az úthálózat javítása és karbantartására és finanszírozására vetik ki a török tehergépjárművekre –, nem fogadható el, mivel ez nem kizárólag az adó megfizetésére kötelezett gazdasági szereplők javát szolgálja, tehát nem igazolhatja részükről a pénzbeli ellenszolgáltatás fennállását.
Az uniós főtanácsnok feladata, hogy a rábízott ügy jogi megoldására vonatkozó javaslatot terjesszen az uniós bíróság elé. Véleménye nem köti a bíróságot, de a végső ítélet az esetek jelentős részében egybeesik azzal.