Szokatlan dolog történt az MKB Bank háza táján, miután a pénzintézet azt közölte az MTI-vel, hogy a Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére, Szemerey Tamás tulajdonában álló BanKonzult Kft. 20,19 százalékos közvetett tulajdont szerzett az MKB-ban. Ezenkívül a jegybank volt alelnöke, az MKB jelenlegi vezérigazgatója Balog Ádám tulajdonában álló Promid Invest Zrt. további 9,81 százalékos részesedést szerzett a pénzintézetben. Ezt a céget csupán néhány napja, április 21-én jegyezték be a cégbíróságon. Nem lehetett véletlen az adás-vétel időzítése, hiszen a Transparency International (TI) korrupcióellenes civil szervezet és a Magyar Narancs újságírója éppen egy hónapja nyert másodfokon is a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ellen, miután az MNB nem volt hajlandó közérdekű adatokat kiadni az MKB Bank tulajdonosi szerkezetével kapcsolatban. Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója szerint a kormány sok milliárd forintnyi közpénzből vásárolta meg a veszteséges MKB Bankot, amit a jegybank eddig titkolt személyek által tulajdonolt befektetőknek értékesített, holott Magyarország alaptörvénye értelmében a nemzeti vagyont csak átlátható tulajdonosi hátterű szervezetre ruházható.
– Bár az MNB a Kúriától kérte a jogerős ítélet felülvizsgálatát, most mégis nyilvánosságra hozta a tényleges tulajdonosok egy részének a nevét, amiből kiderül, hogy a jegybankelnök unokatestvére az MKB több mint húsz százalékos tulajdonosa. Vagyis a Matolcsy György vezette MNB által levezényelt szanálás eredményeként Matolcsy György unokatestvére lett az MKB egyik, ha nem a legnagyobb egyéni tulajdonosa – közölte lapunkkal Ligeti Miklós. A jogi igazgató szerint az MKB Bank szanálása a magyarországi korrupció egyik állatorvosi lova.
Mint ismert, az MKB-t bő két éve vette meg a magyar állam a német Bayerische Landesbanktól. Ezt követően az állam a jegybank felügyeletére bízta. Tavaly az MNB egy három tagból álló konzorciumnak értékesítette a pénzintézetet. A bank részvényeinek a 45 százalékát a Blue Robin Investments, szintén 45 százalékát a Metis Magántőkealap és 10 százalékát a Pannónia Nyugdíjpénztár vásárolta meg. A tulajdonosi szerkezetről nem sokat lehetett tudni, hiszen a Blue Robin Investments magántőkealapot például Luxemburgban jegyezték be. Ez a cég egyébként tavaly már három hét után túladott a tulajdonrészének 15 százalékán, amelyet az OTP 5,5 milliárd forintos hiteléből az MKB Bank újonnan megalakult munkavállalói résztulajdonosi program szervezete vásárolta meg.