Furcsa módon megugrott a Konzum Nyrt. részvényeinek tőzsdei kereskedése közvetlenül azt megelőzően, hogy bejelentették a cég részesedésszerzését az MKB Bankban – szúrta ki a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (TEBÉSZ). A szervezet emiatt kedden közérdekű bejelentést tett az MNB-nél, kérve a piacfelügyeleti eljárás megindítását, az esetleges törvénysértés kivizsgálását. A TEBÉSZ azt állítja, hogy valószínűsíthetően tiltott bennfentes kereskedés történt a cég részvényeivel, amelyeknek forgalma valahogy pont akkor élénkült meg, amikor már megvolt az MKB-üzlet, de ezt még nem hozták nyilvánosságra – írja a Hvg.hu.
Június 1-jén néhány órára a Konzum kérésére a BÉT felfüggesztette a kereskedést a cég papírjaival, ez idő alatt hozták nyilvánosságra a Mészáros Lőrinc érdekkörébe tartozó Konzum Nyrt. rendkívüli tájékoztatását arról, hogy a jegybanki jóváhagyással a tulajdonába kerülő Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. szerződést kötött az Metis Magántőkealap átvételéről. Ennek következtében szerzett a Konzum Befektetési Alapkezelő Zrt. 45 százalékos szavazati jogot az MKB Bank Zrt.-ben. Azt is bejelentették, hogy a Konzum Alapkezelő Zrt. ezenfelül megvásárolja az MKB 4 százalékát megtestesítő részvénymennyiséget.
„A kereskedési adatokból jól látható, hogy a június 1-jei rendkívüli bejelentés előtti két napon, május 30-án és 31-én látszólag indokolatlanul, hirtelen fokozott mértékben megnövekedett a részvény iránti érdeklődés. Pedig előtte már hosszabb ideje nyugodt, kiegyensúlyozott kereskedés jellemezte a részvényt” – mondta Dióslaki Gábor, a TEBÉSZ elnöke. Hozzátette: jól látszik, hogy a bejelentés után már az egész piac „tépte a papírokat”, a megélénkült forgalom szinte ugyanazokat a számokat hozta. „De érdekes módon egyesek már mintha a bejelentés előtt is erre spekuláltak volna” – jelentette ki.
A szervezet szerint a piaci mozgásokból úgy tűnik, mintha „egyes piaci szereplők már a június 1-jei bejelentést megelőzően, de ennek az információnak a birtokában elkezdtek volna kereskedni pont úgy, mint amilyen hatást a hír – valóban – ki is váltott”. Ez pedig a piac összes többi szereplőjével szemben tisztességtelen előny lenne, így a jogsértő és ezért tiltott bennfentes kereskedelem klasszikus esete – mondta Dióslaki. Beadványukban ezért javasolják, hogy az MNB „a piac biztonsága, valamint az esetleges jogsértések hatékony felderítése és szankcionálása érdekében haladéktalanul indítsa meg e tárgykörben piacfelügyeleti eljárását”. Dióslaki az MNB-beadványuk alapján azt is kiemelte: az elkövetők szorulhatnak, mert éppen tavaly szigorodott a tiltott bennfentes kereskedelme megítélése.
A részvénytársaság a Hvg.hu kérdésére válaszolva közölte: a Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. a tőkepiaci törvényeknek megfelelően és a jogszabályok betartásával működő tőzsdei vállalat, ezért kész bármilyen, a TEBÉSZ által sérelmezett ügyben piacfelügyeleti vizsgálat elé állni. „Sajnálatosnak tartjuk ugyanakkor a TEBÉSZ egy kibocsátói körre koncentráló tendenciózus, minden jogalapot nélkülöző kampányszerű támadásait, amellyel sérül az érintett társaságok jó hírnévhez való joga” – tették hozzá. Ezért megfontolják, hogy jogi lépéseket is tegyenek. Az MKB-bejelentést megelőzően is voltak ugyanis olyan tőzsdei bejelentések, amelyek akár befolyásolhatták a részvények forgalmát.
Mészáros Lőrinc családi hálózata közel 20, a vele szorosan együttműködő Duna Aszfalt Kft. bő 34 százalékos profitrátával dolgozott – írja csütörtöki számában a Heti Válasz. Az utóbbi eredményt egy céltartalék-felszabadítás torzította, ám a Szíjj László-féle sztrádatársaságban e hatás nélkül is lettek volna kiemelhető milliárdok.