„Aki bérunióról beszél, az igazából adóemelést akar, a bérek közötti különbség eltüntetéséhez ugyanis jelentős adóemelésre lenne szükség” – jelentette ki a Magyar Időknek adott, szerdán megjelent interjúban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A Jobbik által elindított európai kezdeményezés ezért szerinte „nem tűnik másnak, mint politikai blöffnek”.
A bérunió ötlete a tárcavezető szerint arról árulkodik, hogy a kezdeményezőnek „nincs egyetlen saját terve, ötlete sem, hogy miként lehetne a magyar és a nyugati bérek közötti különbséget csökkenteni, esetleg eltüntetni”. Varga úgy fogalmazott: „nem kell Brüsszelre várni azokban a témákban, amelyekben a saját erőnkből is átgondolt lépéseket tehetünk”.
A kormány tavaly hat évre szóló bérmegállapodást kötött a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel, amelyben rögzítették, hogy „Magyarországon véget ért az alacsony bérek, az olcsó munkaerő kora” – mondta a miniszter. Szerinte igyekeznek minél nagyobb lépéseket tenni a bérfelzárkóztatásban, de közben figyelniük kell arra is, hogy a gazdaság is növekedjen.
Varga Mihály szerint a számok őket igazolják: az év első hat hónapjában a versenyszférában a bruttó és a nettó fizetések átlagosan 11 százalékkal nőttek, eközben a közszféra juttatásai a kormányzati béremelések nyomán átlagosan 14 százalékkal növekedtek. „A rendszerváltozás óta eltelt majdnem harminc évben csak elvétve jegyezhettünk fel hasonló adatokat” – jelentette ki a nemzetgazdasági tárca vezetője.