Elfogadta a vereségét az Eurostattal szembeni elszámolási vitában a magyar állam, így az Eximbankot, az MNB-alapítványokat és a garanciaalapokat is állami intézményként kell majd számontartani – ez pedig jelentősen meg fogja változtatni az egész magyar államadósság alakulását – írja a G7.hu.
Információi szerint a magyar fél most már csak annyit kér az európai hivataltól: adjon egy kis időt, amíg átírja a számokat, hiszen olyan bonyolult egy pénzintézetet áttenni a pénzügyi számlák köréből az államháztartásba.
Az Eurostat egy ideje korlátozó záradékokat helyez el a magyar EDP-jelentések mellett, amelyekben jelzi módszertani fenntartásait. A garanciaalapok esetében a szeptember végén elküldött magyar EDP-jelentés már tartalmazta is az átsorolást, de az Eximbanknál nem.
Mint írják, egy évben kétszer kell elküldeni az adatokat az Eurostatnak, szeptember és március végén. Az európai hivatal és a tagországok között ezután három hétig tartó írásos konzultáció kezdődik, ahol jó esetben rendezik az aggályos kérdéseket. A háromhetes konzultációs időszak hétfőn befejeződött, és az Eurostat nem lépett, egyszerűen csak megismételte korábbi fenntartásait, de nem ment odáig, hogy a magyar fél akarata ellenére átírja a számokat. Legközelebb tehát március végén kellene belerakniuk a magyaroknak az Eximbankot a kormányzati szektorba. De ha nem teszik meg, és az Eurostatnak kell kimondania a végső szót, akkor pont a választások után fogják átírni a magyar adósságszámokat, a tavaszi konzultációs időszaknak ugyanis várhatóan 2018. április 23-án lesz vége.
Emlékezetes, hasonló trükkel már 2006-ban is élt az akkori, Gyurcsány Ferenc vezette kormány. Akkor is csak a választások után derült ki, hogy az államháztartás valós hiánya jóval nagyobb, mint korábban állították.