Elérte az államosítás a szociális szövetkezeteket is – mondta a Hír TV-nek Németh László, a Szociális Szövetkezetek Országos Szövetségének elnöke.
A nyári törvénymódosítás szerint az eddig jól működő társulásokba kötelező bevonni önkormányzatot, illetve karitatív szervezetet. A legtöbb szövetkezet ugyanakkor ezt nem akarja, így inkább megszűnik vagy átalakul, ezzel pedig kétezer ember veszíti el munkáját.
A szociális szövetkezetek egyébként hátrányos helyzetűeket, munkanélkülieket, illetve megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztatnak. A tagok hozzák létre, szavazva döntenek az ügyeikről. Mindenkinek egyforma, azaz egy szavazata van, és bevételük az általuk megtermelt javakból származik.
A szervezet országos elnöke államosításról beszél. „Van 3000 szociális szövetkezet, és van 260 olyan szociális szövetkezet, amit a Belügyminisztérium hozott létre önkormányzati taggal, közfoglalkoztatásra. És tulajdonképpen ezt a modellt akarják az összes 3000 szociális szövetkezetre rányomni” – hangsúlyozta Németh László.
A Szociális Szövetkezetek Országos Szövetségének elnöke szerint a közfoglalkoztatás pedig nem önfenntartó, állami támogatásra szorul. Ezért – az önkormányzatokon keresztül – az állami befolyás mindig ott lesz a szociális szövetkezetekben.
Németh László úgy véli, a receptnek van még egy fő összetevője: uniós milliárdokhoz juttatni a haverokat. „A médiában elég nagy sajtóvisszhangot kapott, hogy a Farkas Flórián-féle Híd a munka világába, illetve az ESZOSZ kapott, Farkas Flórián ötmilliárdot, az ESZOSZ hárommilliárdot, és mind a kettő közfoglalkoztatásra kapta. Tehát az EU-s pénzeket átcsatornázzák a politikai közfoglalkoztatás pénzeibe meg a saját klientúrájának a finanszírozásába, és ugye lehet tudni, hogy egyetlenegy munkahelyet sem hoztak létre” – mutatott rá Németh László.