Nagyon nem akarnak beszélni a letelepedési kötvényekről a fideszesek

Döntött a bíróság: hamarosan megkapjuk az offshore cégekkel kapcsolatos dokumentációkat.

Wiedemann Tamás
2017. 10. 05. 13:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A héten már másodszor foglalkozott volna a letelepedési kötvényprogrammal az Országgyűlés költségvetési bizottsága, de miután a fideszes képviselők nem jelentek meg a testületi ülésen, a bizottság határozatképtelen volt. A Mesterházy Attilának, a költségvetési bizottság szocialista elnökének írt levélből kiderült, hogy a kormánypárti képviselők nem feledékenységből nem vettek részt az ülésen, hanem szándékosan akadályozták meg, hogy a bizottság határozatképes legyen. Pedig Mesterházy éppen a fideszes képviselőkre tekintettel hívta ismét össze a testületet a hétfői sikertelen ülést követően. Akkor Szűcs Lajos, a bizottság fideszes alelnöke olyan módosító indítványt adott be, amely kivette a kötvényprogramot a napirendek közül, és ezt a kormánypárti többség meg is szavazta. Szűcs szerint azért vetették le a napirendről a letelepedési kötvények ügyét, mert nincs elég idő a tárgyalásra. (Az ülés 12.30-kor volt, és 13 órakor kezdődött a parlament plenáris ülése). Mint kiderült, ez hazugság volt, mivel Mesterházy Attila éppen a fideszes képviselők kérésére változtatta meg az eredetileg 11 órakor kezdődő ülés időpontját, sőt Szűcs Lajos napirend-módosítási indítványa már szombaton – az időpont módosítása előtt – megérkezett a bizottsághoz. Mesterházy jövő hét péntekre ismét összehívta a bizottságot, változatlan tartalommal. A napirend szerint egyébként Pintér Sándor belügyminiszternek a „nemzetgazdasági érdekből letelepedési engedélyt szerző befektetők, illetve családtagjaik számáról” kellett volna tájékoztatást adnia, míg Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek és Barcza Györgynek, az Államadósság-kezelő Központ vezérigazgatójának a „program adósságfinanszírozásban betöltött szerepéről és a letelepedési államkötvények vásárlói által végrehajtott magyarországi beruházásokról” kellett volna informálnia a testületet.

Miközben a kormánypártok menekülnek a letelepedési kötvényprogrammal kapcsolatos kérdések elől, a bíróságok sokkal határozottabbak. Lapunk a Transparency Internationallel és a Karsai ügyvédi irodával közösen, tavaly indított perben ma másodfokon is nyert az Országgyűlés gazdasági bizottsága ellen, miután a Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta az elsőfokú ítéletet. A testületnek tehát ki kell adnia azokat a közérdekű adatokat, amelyek alapján engedélyezték a magáncégek kötvényforgalmazását. Összesen nyolc ilyen, többségében adóparadicsomokban bejegyzett cég kapott kötvényjegyzési engedélyt a bizottságtól. A bíróság ítélete szerint nyilvánosságra kell hozni minden, a letelepedési magyar államkötvények forgalmazására irányuló engedélykérelem során figyelembe vett, bármilyen módon vagy formában rögzített információt (például leiratot, elektronikus levelet, feljegyzést, összefoglalót, határozatot, döntést). Így Bánki Erik, a bizottság fideszes elnöke nem titkolhatja tovább az offshore cégekkel kapcsolatos dokumentumokat.

Ahogy lapunk korábban beszámolt róla, a kabinet idén március végétől szünetelteti a módosabb bevándorlókat célzó programját. A kötvényprogramon keresztül több mint 20 ezer bevándorlónak életre szóló magyarországi letelepedést biztosított a kabinet. A kötvényprogram azonban rengeteg sebből vérzik. A magyar állam mintegy 13 milliárd forintot vesztett a kezdeményezéssel, miközben a kormánypártokhoz köthető offshore cégek 180 milliárd forintos bevételre tettek szert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.