Német gazdaság: nem talál magára az unió legerősebb állama
A teljesítmény az elemzői várakozásokat is alulmúlta.
Az amerikai ExxonMobil és az osztrák OMV olajvállalat már a jövő héten bejelenti a fekete-tengeri földgáztartalékok kitermelésének megkezdését. Erről Niculae Bădălău román miniszter beszélt a bukaresti közszolgálati televíziónak. A cégek döntését az befolyásolhatta, hogy az utóbbi hetekben a bukaresti kabinet tárgyalásokat folytatott az energiaszektor fontos szereplőivel, s ezek nyomán néhány nappal ezelőtt enyhített annak a korábbi kormányrendeletnek a kitételein, amely adózási szempontból hátrányosan érintette volna többek között a gázkitermelésben érintett két cégóriást is.
Az OMV–Petrom 779,9 millió euró értékű beruházást tervezett az idei évre a kitermelési szektorban. Februárban ugyanakkor az osztrák vállalat a beruházással kapcsolatos döntés halasztásáról adott ki közleményt.
Bădălău azt is megemlítette, hogy épül a BRUA (Bulgária–Románia–Magyarország–Ausztria) gázfolyosó, és a fekete-tengeri gázt a BRUA-ig eljuttató Tuzla–Podisor-vezeték finanszírozása is megoldódott. A kétoldalú megállapodás szerint Románia 2020-ra megteremti a Magyarországra irányuló gázexport műszaki feltételeit, 2022-től pedig lehetőség nyílik jelentős mennyiségű, a Fekete-tengeren kitermelt gáz Magyarországra szállítására, miután magyar vállalatok kötötték le a gázszállítási útvonal teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter néhány héttel ezelőtti marosvásárhelyi látogatásán újságírói kérdésre válaszolva elmondta: Magyarország mindent megtett azért, hogy a Fekete-tengeri lelőhelyekről kitermelendő romániai forrásokból földgázt vásárolhasson: magyar cégek kötötték le a két ország közötti összekötő (interkonnektor) kapacitásának jelentős részét, a magyarországi oldalon az infrastruktúra készen áll. Hozzátette, nem szólhat bele az energiaszektort érintő román szabályozásokba, csak jelezni tudja az osztrák és amerikai cégeknek, hogy Budapest érdekelt a termelés megkezdésében.
Kaderják Péter, a magyar kormány energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára az erdélyi Krónikának korábban elmondta: a beruházás első, jelenleg megvalósítás alatt álló szakasza lehetővé teszi, hogy Romániából 2019 végétől évi 1,75 milliárd köbméternyi gázt lehessen szállítani Magyarországra.
A határkeresztező vezeték Románia irányában 2010 óta képes ekkora mennyiség kiszállítására. A projekt második fázisában az érintett szállításirendszer-üzemeltetők a határkeresztező vezeték szállítóképességét mindkét szállítási irányban évi 4,4 milliárd köbméterre tervezik emelni 2022 végére. Az államtitkár kiemelte, Románia és Magyarország számára is prioritás a projekt megvalósulása, amelyben mindkét ország kormányzati, szabályozói és ipari szereplői is szorosan együttműködnek.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. rendelkezik mindazon feltételekkel, melyekkel a jövőben várhatóan növekvő román–magyar földgázszállításhoz szükséges magyar fejlesztések határidőn belül végrehajthatók. Az üzembe lépés így a tervezett időzítésnek megfelelően 2019 negyedik negyedévére várhatóan megtörténik. A romániai gázszállítási rendszert üzemeltető Transgaz júniusban kezdte meg a BRUA gázfolyosó romániai szakaszának építését.
Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója úgy véli, Közép-Európa és az Európai Unió érdekeit szolgálja a projekt, de megfelel az Egyesült Államok céljainak is, sőt hosszú távon Oroszországnak is kedvez, mert az összeurópai exportja nem fog csökkenni, s ha erősödik biztonságunk és gazdasági teljesítményünk, akkor hasznosabb partnerek lehetünk Moszkva számára is.
A teljesítmény az elemzői várakozásokat is alulmúlta.
Október végével módosultak a részvételi feltételek.
A jelenlegi bérdinamika az év végéig fennmaradhat.
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Itt vannak Orbán VIktor legújabb bejelentései - élőben a kormányfői rádióinterjú
Trump új főügyésze lehet Pam Bondi, aki biztonságosabbá tette Floridát
Eluralkodott a káosz Budapesten: óriási csapás, lehetetlen tömegközlekedni
Magyar Péter: Ennek k…rva nagy következményei lesznek, ebből elég volt
Szoboszlai góljára reagált a Liverpool
Így reagált Debrecen polgármestere Magyar Péter abszurd igényeire
Orbán Viktor ismerteti az új gazdaságpolitika intézkedéseit – kövesse nálunk élőben! + videó
Az F1-es Las Vegas-i Nagydíj második szabadedzése élőben
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Nagy Bandó Andrásnak elgurult a gyógyszere, elvakította az Orbán-gyűlölet
Gonosz volt a főispán?
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
A teljesítmény az elemzői várakozásokat is alulmúlta.
Október végével módosultak a részvételi feltételek.
A jelenlegi bérdinamika az év végéig fennmaradhat.
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.