Magyarország bruttó hazai terméke az idei első negyedévben a nyers adatok szerint 5,3, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 5,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A növekedéshez az ipar, az építőipar és a piaci alapú szolgáltatások járultak hozzá a legnagyobb mértékben. Ezzel minden idők második legjobb negyedéves növekedési adata született, továbbá az Európai Unióban eddig megismert közlések szerint a magyar gazdaság tudta felmutatni a legdinamikusabb bővülést.
Mindez látványos megerősítés lehet a hazai gazdaságpolitikának, különösen annak tükrében, hogy több nemzetközi szervezet és egy-két hazai elemzőház is rendre alábecsüli a kilátásokat.
Legutóbb a múlt hónapban jelent meg a Magyar Nemzetben összeállítás, ami arra világított rá, hogy olyan szervezetek, mint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vagy akár az Európai Bizottság is előzetesen közel egy százalékkal alábecsülték megemelt előrejelzéseikben is a tavalyi ötszázalékos bővülési ütemet.
– A mostani adat egyrészt felülmúlta a piaci várakozásokat, amelyeket főleg a külföldi elemzők gyenge előrejelzései húztak lefelé, másrészt pedig gyorsulást jelent a tavalyi év végéhez képest – mondta Virovácz Péter, az ING elemzője.
– Pár hónappal ezelőtt az adat szenzáció lett volna, ám látva a január–márciusi ipari, kiskereskedelmi és építőipari adatokat, a gazdasági gyorsulás várható volt. Mindazonáltal némiképp csalódást keltő az adat, hiszen a közel ötvenszázalékos építőipari bővülés, az ipar jelentős termelésnövekedése és a továbbra is két számjegyű béremelkedés mellett ennél magasabb növekedési ütemre számítottunk – mondta Virovácz.
Ugyanakkor alig volt olyan uniós tagország a tegnap adatokat közlők között, amelyek akár megközelítőleg hasonló bővülést mutattak. A londoni Capital Economics elemzőház a régiónk növekedését összegző kutatásában a térség éves növekedési előrejelzését 2,3-ről három százalékra emelte.