Az éves előirányzat 17,7 százalékán áll a költségvetés hiánya május végén

Májusban 137,4 milliárd forint volt az önkormányzatok nélkül számolt államháztartás hiánya, ezzel az idei év első öt hónapját az államháztartás úgynevezett központi alrendszere 176,4 milliárd forintos hiánnyal zárta, ami az éves előirányzat 17,7 százalékát jelenti – közölte a Pénzügyminisztérium (PM) pénteken az MTI-vel.

Forrás: MTI2019. 06. 07. 13:27
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hiány összege áprilisban valamivel kevesebb, 102,9 milliárd forint volt, februárban viszont 209,3 milliárd a januári 244,5 milliárd forint többletet követően.

Tavaly májusban 106,1 milliárd forint volt a hiány, hasonló az ideihez, ám az első öt hónapban már 1187,5 milliárdra rúgott a deficit, ami a módosított éves előirányzat 87,3 százalékát érte el.

Az idei év első öt hónapjában a központi költségvetés 253,4 milliárd forintos hiánnyal, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 25,5 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 51,5 milliárd forintos többlettel zártak.

Idén május végéig általános forgalmi adóból 367,3 milliárd forinttal, személyi jövedelemadóból 91,3 milliárd forinttal, a jövedéki adóból 46,5 milliárd forinttal, a szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból összesen 209,2 milliárd forinttal több folyt be az államkasszába, mint az előző év azonos időszakában.

Az uniós fejlesztésekkel összefüggő költségvetési kiadások 608,1 milliárd forintot értek el, ezzel párhuzamosan 305,9 milliárd forintot utalt át Brüsszel Magyarországnak. (Tavaly már 993,1 milliárd forint kifizetés történt az uniós programokra és még kevesebb, 162 milliárd forint támogatás folyt be május végéig.)

A PM közleménye hangsúlyozza, a költségvetés továbbra is megelőlegezi az uniós összegeket, miközben folytatódnak a hazai forrásból megvalósuló, különféle társadalmi és gazdasági célokat szolgáló beruházások (például a Modern városok program, a vasúthálózat modernizációja, a különféle Pest megyei fejlesztések, illetve a vállalkozások hatékonyságát elősegítő beruházásösztönző támogatások).

A gazdasági folyamatok eddigi kedvező, illetve várható alakulása garantálja a költségvetés egyensúlyát és stabilitását. Az év egészére kitűzött 1,8 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycél tartható – szögezte le a jelentés.

A minisztérium emlékeztet: a 2016 végén megkötött bérmegállapodás eredményeként is ma már 4,5 millió embernek van munkája Magyarországon, amihez a keresetek dinamikus, kétszámjegyű növekedése párosul. Ennek nyomán, valamint az adókedvezményeknek köszönhetően egyre több pénz marad a családoknál. Ez elősegíti a fogyasztás bővülését is, amit a kiskereskedelmi üzletek forgalmának már öt és fél éve tartó töretlen emelkedése jelez.

A kormány otthonteremtési programjának érdemi hatását mutatja, hogy 2019 első negyedévében 8 százalékkal több lakás épült, mint egy évvel korábban, a beruházások 26 százalékkal nőttek, a magyar gazdaság pedig 5,3 százalékkal – két évtizede nem látott mértékben – bővült. Mindezeken túl a gazdaságfehérítést célzó kormányzati intézkedések az adócsökkentésekkel együtt eredményezik a költségvetési bevételek emelkedését.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.