A tervekkel szemben nem indul el idén júliusban az azonnali fizetés, a bankrendszer jövő tavaszig kapott haladékot a szükséges fejlesztések elvégzésére. Mint az a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnapi bejelentéséből kiderül, a pénzügyi stabilitás fenntartása, az elektronikus fizetésbe vetett bizalom megőrzése és a szolgáltatással tervezett ügyfélélmény elérése érdekében az ügyfelek számára az azonnali fizetés 2020. március 2-ától lesz elérhető. A jegybanki bejelentés értelmében az MNB és az országos fizetési háttérrendszert működtető Giro Zrt. oldaláról az infrastruktúra teljes mértékben készen áll az éles üzemi működésre, azonban végül a vonatkozó rendeletben meghatározott 2019. július 1-jei időpontban csak a rendszer éles próbaüzeme indul meg.
A halasztás ténye a bankszektoron belül aligha okoz meglepetést, úgy tudjuk, a közlést megelőzően az MNB illetékesei épp erről folytattak megbeszéléseket bankvezetőkkel. – A fejlesztések jelenlegi állására vonatkozó információkat egyedi banki szinten az MNB nem publikál – közölte megkeresésünkre a jegybank. Banki vezetőktől korábban többször hallottuk: ugyan ők felkészültek a rendszer indítására, de tudnak olyanokról, akik nem, anélkül, hogy a versenytársaik konkrét nehézségeit részletezték volna. Mivel a váltás a teljes fizetési rendszert érinti, nem kivitelezhető, hogy egyes bankoknál működik az átutalás, másoknál nem. A mostani átutalásoknál is alapvetés, hogy minden banki ügyfél ugyanúgy hozzájuthat az átutalás lehetőségéhez. Ennek megfelelően a bevezetési határidő közeledtével nyilvánosan is beszéltek bankvezetők arról, hogy újra kellene ütemezni a folyamatot, és Varga Mihály pénzügyminiszter is hasznosnak nevezett egy tesztidőszakot az élesítés előtt.

Fotó: Havran Zoltán
Az azonnali fizetési rendszerben a sikeres átállást követően az év minden napján, 24 órában, legfeljebb 5 másodperc alatt lehet majd átutalásokat teljesíteni úgy, hogy az átutalás kezdeményezése során lehetőség lesz a jelenlegi hosszú számlaszámok helyett a kedvezményezett más azonosítóját, például mobiltelefonszámát, e-mail-címét megadni. Az MNB, amikor évekkel ezelőtt elkötelezte magát a váltás mellett, több forgatókönyv mérlegelését követően a teljes cseréről és a minden szereplőre vonatkozó kötelező bevezetésről döntött.