Tanulságosnak nevezhető az az összegzés, amelyet a World Economic Forum kutatói készítettek 144 ország cégvezetőinek megkérdezése alapján. Eszerint a világban általánosan leginkább újabb pénzügyi válság kitörésétől tartanak a gazdasági szereplők, de a második legfélelmetesebb eseménynek az informatikai támadásokat gondolják.
A széles társadalmi problémák jelentette kihívás például a hatodik helyre került, eggyel megelőzve az adathalászatot, vagyis azt, amikor illegális szereplők különféle trükkökkel kicsalják a cégek, a magánszemélyek adatait azért, hogy anyagi vagy más kárt okozzanak. A felmérés szerint az adatbiztonság kérdése világszinten lényegesebb, mint egyebek mellett az, hogy ne robbanjanak ki nemzetközi konfliktusok. A kimutatás – amelyről a Pénzügyi Szemle online kiadása közölt nemrégiben részleteket – persze rögzíti, hogy az egyes országok és régiók között jelentős eltérések lehetnek.

Fotó: Éberling András
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy bár az ökológiai katasztrófák több országban bekerültek a legsúlyosabb kockázatok közé, globálisan mégsem fért fel a kérdés a tíz legfélelmetesebb tényező listájára. Ugyancsak szembetűnő, hogy amíg a fejlett régiók cégvezetői az informatikai támadásoktól és az adathalászattól tartanak a legjobban, addig az úgynevezett feltörekvő országok a pénzügyi válságoktól, a munkanélküliségtől és a nemzetközi konfliktusoktól rettegnek a leginkább.
Magyarország is részt vett a felmérésben, a hazai válaszok némiképp eltértek a globálisaktól. A magyar vállalatvezetők ugyanis a szociális instabilitást tartották a legjelentősebb kockázatnak, de félelemmel teli tényezőnek nevezték a piaci buborékok kialakulását, az energiaárak esetleges hirtelen megemelkedését és az országok közötti nézeteltérés veszélyét.
Pedig azt nem lehet mondani, hogy a magyar informatikai szakma ne lenne tisztában a kibertámadások, az adathalászat fenyegető veszélyével. A Panda Security minap ismertetett felmérése szerint az elmúlt 12 hónapban a válaszadó szakértők által képviselt cégek hatvan százalékánál történt kibertámadás, az illegális akció pedig valamilyen formában érintette is a vállalkozás működését. Az érintett társaságok 31 százaléka egy héten belül, hét százaléka viszont pedig több hónap alatt vagy egyáltalán nem tudta orvosolni a keletkezett problémát.