MNB: Megjelent a Versenyképességi tükör

Az idén első alkalommal jelentette meg a Magyar Nemzeti Bank Versenyképességi tükör című kiadványát. Az MNB ezzel a kiadvánnyal követi nyomon évente az általa megfogalmazott versenyképességi irányok és javaslatok teljesülését – mondta Palotai Dániel, az MNB ügyvezető igazgatója szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.

Forrás: MTI2019. 11. 06. 22:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rámutatott: a versenyképességi javaslatok teljesülésének strukturált nyomon követése a végrehajtás támogatásával hozzájárul a szükséges versenyképességi fordulat megvalósulásához.

A Versenyképességi tükör 2019 óta minden év őszén értékeli az ország versenyképességi előrehaladását a Versenyképességi programban megfogalmazott 330 javaslat alapján – tette hozzá.

Palotai Dániel ismertette: a magyar gazdaság 2013-tól felzárkózási pályára állt, ahhoz azonban, hogy hosszú távon is fent maradjon a fejlett országokhoz képest évi legalább 2 százalékpontos növekedési többlet, versenyképességi fordulat szükséges.

Kitért arra, hogy az MNB Versenyképességi programjának februári közzététele óta több területen is pozitív változások és kezdeményezések láthatók, ám a javaslatok széleskörű megvalósítása még számos lépést és átfogó reformokat igényel. A 2019. október 18-ig megtörtént intézkedések és bejelentések alapján az MNB Versenyképességi programjának prioritással súlyozott megvalósulása jelenleg 22 százalékon áll, és a 330 javaslat felének megvalósulása már megkezdődött.

Az ügyvezető igazgató szerint a program által lefedett területek közül a pénzügyi rendszer fejlesztését célzó javaslatok esetében történt a legnagyobb előrelépés, amelyhez jelentősen hozzájárultak az MNB célzott programjai. Jól halad az állami hatékonyság fejlesztése is, ám alacsony a megvalósulása a családbarát programnak – tette hozzá.

Több kedvező irányú intézkedés került bejelentésre a Család- és gazdaságvédelmi akciótervekbe foglalva is – emlékeztetett. Ugyanakkor számos területen van még lehetőség a reformok folytatására, adott esetben fokozottabb előrehaladásra, egyebek között a képzett humán tőke tartós rendelkezésre állása, a termelékeny és innovatív kkv-szektor, valamint az állami hatékonyság fejlesztése érdekében.

Palotai Dániel részben megvalósultnak értékelte az adóügyekben az adminisztratív terhek csökkentését: csökken az adónemek száma, az adóhatóság a tervek szerint az szja után más bevallást is elkészít majd. A magyar gazdaság kiemelt fejlesztési területei közé sorolta a megfizethető lakhatás, a fenntartható nyugdíjrendszer, az egészséges társadalom, a demográfiai fordulat, a fejlett infrastruktúra, a képzett munkaerő, illetve a teljes foglalkoztatás fenntartásának megvalósulását.

Összegzése szerint mind a magyar gazdaságtörténetet, mind pedig a közelmúltbeli nemzetközi eredményeket tekintve kivételes a magyar gazdaság évek óta tartó felzárkózási ciklusa, ennek évtizeden átívelő fenntartásához azonban versenyképességi fordulatra van szükség. A Magyar Nemzeti Bank e célból a Versenyképességi programjába foglalt intézkedések teljes körű megvalósítását szorgalmazza.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.