Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Sürgősségi kormányrendelettel lehetetlenítette el a román kormány az orosz Lukoil vállalat szerepvállalását a fekete-tengeri gázkitermelésben. A döntés értelmében a kabinet nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva visszautasíthatja az Európai Unión kívüli energetikai cégek utólagos megjelenését egy romániai projektben.
Az ügy előzménye, hogy egyes sajtóhírek szerint az ExxonMobil a Lukoillal is tárgyal a fekete-tengeri Neptun Deep elnevezésű gázmezőben birtokolt ötvenszázalékos részesedésének értékesítéséről. Novemberben vált hivatalossá, hogy az amerikai vállalat értékesíti részesedését. A gázmező másik tulajdonosa, az osztrák OMV Petrom többször megerősítette: továbbra is érdekelt a mező kitermelésében.
Virgil Popescu román gazdasági miniszter a Magyar Nemzetnek elmondta: parlamenti konszenzust szeretne a gázkitermelési projekt ügyében. – Mielőbb tárgyalásokat kezdünk minden párttal a projektről, hiszen az a célunk, hogy a befektetés mielőbb megvalósuljon – hangsúlyozta a tárcavezető. Az elfogadott kormányrendelettel kapcsolatban a vonatkozó uniós irányelvekre hivatkozott. Kiemelte, hogy vélhetően minden más tagországban figyelembe vették ezt az irányelvet, a korábbi román szabályozásból viszont kimaradt.
A Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatában 42-84 milliárd köbméterre becsült gázmennyiség rejlik, amelynek kitermelésében Magyarország is érdekelt. A bukaresti parlament már 2018 októberében elfogadta a kitermelést szabályozó törvényt, de az olyan feltételeket tartalmaz, amelyeket a befektetők nem tartanak elég vonzónak. A Romgaz román állami vállalat is jelezte: beszállna a fekete-tengeri földgáz kitermelésébe, tizenöt-húsz százalékos részesedést vásárolna az Exxontól.
Ludovic Orban kijelölt miniszterelnök korábban azt ígérte, az általa vezetett kabinet prioritásnak tekinti a projektek s általában a energiaberuházások elmozdítását a holtpontról. Virgil Popescu gazdasági miniszter Facebook-oldalán pedig arról írt, hogy a fekete-tengeri gázkitermelés mielőbbi megvalósulása prioritást élvez a tárcavezetői mandátuma alatt. Mint fogalmazott, a kitermelés nemcsak gazdasági fejlődést eredményez, hanem a nemzetbiztonságot is erősíti. – Azt szeretném, ha a Romgaz román állami vállalat is részt vállalna a jövőbeni konzorciumban – írta Popescu.
A Exxon döntése nyomán kialakult helyzet miatt most azonban elhúzódhat a fekete-tengeri projekt. Nem kizárt, hogy a gázkitermelés elkezdéséig még három évet kell várni. Közben épül a bolgár-román-magyar-osztrák gázfolyosó romániai szakasza. Ezen keresztül juthat majd Magyarországra a fekete-tengeri lelőhelyekről kitermelt földgáz.
A tengerentúlról eddig érkezett kritikák egyébként éppen az orosz energiaforrások magyarországi jelenlétét és relatíve magasabb súlyát érintették. Hazánk pedig korábban azzal érvelt, hogy az alternatív, amerikai eredetű földgáz a szükséges infrastruktúra híján még elméletileg sem tudott eljutni Magyarországra.
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
A Margit hídnak ütközött egy uszály - videó
Igazán emlékezetesre sikeredett Kerkez Milos 50. mérkőzése a Bournemouth színeiben
"Te kamupszichológus..." - durván megfenyegette a TV2 sztárja a Házasság első látásra szakértőjét
Volodimir Zelenszkij: Ukrajna NATO-tagsága elérhető
Ennek a 4 csillagjegynek az idei lesz a legszebb karácsonya
Újra a valóság tett rendet: búcsút mondhat a legendás magyar korrupció mítoszának!
Hajóbaleset történt a Margit híd közelében + videó
A kolbászkirály elárulta a legfinomabb, házi csabai kolbász receptjét
Kilencéves kisfiú is az áldozatok között a magdeburgi terrotámadásban
Az Eb-bronzérmes kézilabda-válogatott sikerkapitánya elmondta, miért utasítja vissza a lehetőségeket
Az egekig magasztalja Szoboszlai és Kerkez teljesítményét a brit média
Mutatjuk, miről tárgyalt Fico és Putyin Moszkvában + videó
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.