Mind több jel utal arra, hogy a globalizáció nemzetközi szinten tetőzött – állítja Marc Saxer a Spiegel virtuális hasábjain megjelent írásában. A Friedrich Ebert Alapítvány Ázsia részlegének vezetője, gazdasági szakértő szerint a pénzügyi válság óta a globális kereskedelem és a határokon átnyúló beruházások egyre ritkábbak, ma már gyakorlatilag fordultak elő. A koronás válságban a befektetők már jóval több pénzt keresnek a feltörekvő országokon, mint valaha. Nyugat-Európa hosszú ideje azt remélte, hogy a kereskedelmi folyamatok Pekingben változáshoz vezetnek. Kína azonban nem tett eleget annak az ígéretének, hogy saját piacát megnyitja a versenytársak számára. Éppen ellenkezőleg, a közép-ázsiai főváros merkantilista ipari politikája nyíltan Kína dominanciáját célozza a jövő csúcstechnológiáiban.
Washington már régóta kétoldalú konszenzussal rendelkezik az amerikai és a kínai gazdaságok szétválasztása érdekében, hogy ne erősítse tovább versenytársait a globális uralom elérése érdekében. Az európaiak előzetes ízelítőt kaptak arról, hogy milyen nagy lehet az amerikai nyomás a szövetségesekre a vita során, amely a Huawei kínai technológiai csoport kizárását jelenti az 5G infrastruktúra fejlesztésében. A Trump adminisztráció az összes rendelkezésre álló eszközt használja – a legmodernebb technológiák export ellenőrzéseitől a hírszerzési együttműködés felfüggesztésével kapcsolatos fenyegetésekig – annak érdekében, hogy az európaiak végre egymáshoz igazodjanak. A világméretű krízis felhívta a figyelmet az európai globális ellátási láncok sebezhetőségére is. Minden olyan vállalat, amely most alternatív szállítókat keres, visszatérne Kínába.
Az amerikai-kínai hegemónia konfliktusban a kereskedelmi háború csak a jéghegy csúcsa. A tengeren túlon szinte már mindent kiiktattak, ami akadályozza az amerikai stratégia megvalósítását. Kína pedig óriási Selyemút projektjével próbál menekülni a helyzetből, a kikötők, folyosók és vasútvonalak építésének közvetlen célja a kínai ellátási útvonalak elvágásának megakadályozása. A kínai milliárdok egyre jelentősebb politikai függőségeket hoznak létre Eurázsia-szerte, miközben Peking „maszkdiplomáciájával” folyamatosan bizonyítja potenciális szövetségeseinek, hogy rájuk mindenkor lehet számítani. A kínai világrend megalapozásának első lépései már megvalósultak: az Ázsiai Infrastruktúra-beruházási Bankkal, a sanghaji együttműködési szervezettel és az átfogó regionális szabadkereskedelmi megállapodással.