– A magyar energiaszuverenitás erősítésének egyik kiemelkedő eszköze, hogy minél inkább kihasználjuk a helyben rendelkezésre álló megújuló energiaforrásokat. Az elmúlt két év adatai alapján pedig lendületesen bővül Magyarországon a napenergiából előállított áram mennyisége – jelentette ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára. Kaderják Péter online sajtótájékoztatóján ismertette, hogy míg 2018 első negyedévében a naperőművek 20,48 gigawattóra energiát állítottak elő, az idei azonos időszakban már ennek több mint tízszeresét, 266-ot. Ennek is köszönhető, hogy két év alatt az áramimport részaránya a teljes bruttó villamosenergia-felhasználásban 33,38 százalékról 27,35-re mérséklődött.
Az államtitkár felidézte, hogy idén április 16-án, a déli csúcsidőszak negyedórájában a belföldi áramtermelés 22 százalékát, az importot is tartalmazó fogyasztásnak pedig a 19,6 százalékát a napelemek biztosították a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. adatai szerint. A teljes napi termelésnek a 8,3, a teljes fogyasztásnak pedig a 6,7 százalékát jelenti ez a teljesítmény. Az arányok abszolút csúcsnak számítanak, és a 949,7 megawattos (MW) napenergia-termelési rekord azt jelzi, hogy a naperőművek ma már közel kettő paksi atomerőművi blokknak megfelelő mennyiséget képesek előállítani, igaz, csak ideális időjárási viszonyok között.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány által januárban elfogadott Nemzeti Energiastratégia egyik központi célkitűzése a hazai megújuló, elsősorban napelemes kapacitások és termelésmennyiségek növelése. Ennek jegyében a beépített fotovoltaikus kapacitások a 2016-as év végi érték közel tízszeresére emelkednének 2030-ra, 680 MW-ról 6400-ra. Ez a bővülés a paksi atomerőmű stabil, megbízható termelésével együtt segíti Magyarországot az Energiastratégiában szintén megfogalmazott cél eléréséhez: hogy 2030-ra az itt előállított villamos energia kilencven százalékban karbonmentes forrásból származzon.