A német mintára itthon is bevezetett rövidített munkaidő a gyakorlatban azt jelenti, hogy az állam kifizeti a munkavállalók kieső fizetésének 70 százalékát a munkáltató helyett.
Nem akármilyen boltot tervez nyitni idehaza ez az üzletlánc
Innováció.
A német mintára itthon is bevezetett rövidített munkaidő a gyakorlatban azt jelenti, hogy az állam kifizeti a munkavállalók kieső fizetésének 70 százalékát a munkáltató helyett.
A Gazdaságvédelmi Akcióterv kiemelt célja a munkahelyek védelme.
A program a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került munkaadókat és munkavállalókat segíti akár több százezer munkahely megőrzésével.
A munkavállaló a munkáltatóval együttesen benyújtott kérelem alapján kaphat támogatást, hogy a járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások leépítések helyett a munkahelyek védelmében csökkentett munkaidőt alkalmazzanak. A programban a munkáltató vállalja, hogy nem szünteti meg a munkavállaló munkaviszonyát, és a munkavállaló csökkentett munkaidejére és egyéni fejlesztési idejére bért fizet.
Míg a munkavállaló vállalja, hogy munkát végez és az egyéni fejlesztési időben a munkaadó rendelkezésére áll, ezért cserébe az állam a kieső bér 70 százalékának térítésével kompenzálja a munkavállalót.
Azon munkáltatók (a munkavállalókkal együtt), akik a vírushelyzetre tekintettel legalább 15, de legfeljebb 75 százalékkal voltak kénytelenek csökkenteni a munkaidőt, vagyis legalább napi 2 órában foglalkoztatják munkavállalóikat, és a későbbiekben is garantálják a továbbfoglalkoztatást.
· a vállalkozásoknak lehetőségük van a bértámogatás mellett 0,1 százalékos kamatozású, 2 éves futamidejű munkahelymegtartó hitel felvételére is, amelyet a munkavállalók 9 havi bérének finanszírozására fordíthatnak;
· a támogatásnál a kérelem benyújtásának napjára vonatkozó alapbért veszik figyelembe;
· nem kell kifejteni a gazdasági nehézségek okát;
· a munkaszerződések módosítását, a csökkentett munkaidőről és az egyéni fejlesztési időről szóló megállapodásokat nem kell egyenként megkötni minden munkavállalóval, mivel a munkaszerződések a kormányrendelet erejénél fogva módosulnak.
Minden munkavállalót, akinek a munkáltatója garantálja a továbbfoglalkoztatást.
A bértámogatás kiterjed a munkaidőkeretben foglalkozatott dolgozókra, a távmunkára és az otthoni munkavégzésre, a munkaerő-kölcsönző cégekre, valamint az egyesületek és civil szervezetek közül azokra, amelyek nem részesülnek költségvetési támogatásból.
Az EU-s szabályok miatt azok sem kaphatnak állami bértámogatást, akik uniós forrásból jutnak bérjellegű támogatáshoz.
3 hónapra.
Kieső munkabérként legfeljebb a nettó minimálbér dupláját, 214 130 forintot lehet figyelembe venni. Ez azt jelenti, hogy az állami támogatás összege fejenként havonta legfeljebb nettó 74 946 forint lehet.
Nézzünk egy példát:
Tegyük fel, hogy egy vállalkozás a koronavírus okozta gazdasági helyzetben 50 százalékos kereslet-visszaeséssel szembesül, ezért csak fele időben kíván foglalkoztatni. Ekkor egy 20 munkanapos hónap esetében a 20 munkanap 50 százalékát a munkaadó fizeti, 3 munkanap egyéni fejlesztésre fordítható (ezt is a cég fizeti), míg 7 munkanapot finanszíroz az állam... A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha egy munkavállaló nettó alapbére 200 ezer forint volt eddig, és a veszélyhelyzet miatt a munkaideje 50 százalékkal csökkent, akkor a kieső munkabér 70 százalékát, azaz nettó 70 ezer forintot garantál részére az állam.
Tehát: ha a munkavállaló nettó alapbére 8 órás foglalkoztatás mellett 200.000 forint volt. Ha a járvány idejére munkaideje és bére felére csökkent (4 óra és 100 000 forint), akkor támogatásként havonta 70.000 forintot igényelhet. Így összesen 170 000 forintot fog keresni.
A munkavállaló a munkáltatóval közösen Cégkapun keresztül kérelmezheti 2020. április 16-ától, melyet 8 napon belül bírál el a kormányhivatal; május végén érkezhetnek az első kifizetések a munkavállalók számára
A munkaadó és a munkavállaló közös kérelmet nyújt be egyszerű, digitális formában.
8 napon belül elbírálja a kérelmet a kormányhivatal.
Május végén jön az első kifizetés a munkavállaló számára.
A támogatás havi szinten kerül utalásra a munkavállaló részére, táppénz, betegszabadság, fizetett állásidő, fizetett szabadság idejére is jár. A támogatás adómentes.
A bértámogatási rendszerben egyszerre kell áldozatot hoznia a munkavállaónak, a munkaadónak és az államnak is.
A munkaadó vállalja, hogy nem küldi el a munkavállalót, a munkavállaló vállalja, hogy bizonyos jövedelem-kiesés mellett tovább dolgozik és önfejlesztésre is fordít munkaidőt – olvasható a Századvég elemzésében.
Az igényléssel kapcsolatos további információ és a szükséges űrlapok itt érhetőek el.
Innováció.
Továbbra is ki kell állnunk a magyar gazdák és az európai élelmiszer-termelés megőrzése mellett – húzta alá a miniszter.
Mutatjuk, melyek a legjobban fizető diplomák.
Elárulta a jó hírt a miniszterelnök.
„Karácsony Gergely félretájékoztatja a budapestieket”
Nem akármilyen boltot tervez nyitni idehaza ez az üzletlánc
Fia ellen harcolt, szívszorító családi történetet mesélt Epres Panni Benedek Tiborról
Újabb LNG-nagyhatalom születik, ami átrajzolhatja a globális energiapiacot
"Feladta a küzdelmet" - gyászol a magyar színház, az égi társulatba került az elismert művész
Magyar Péter szerint ha a magyar érdekkel szemben kell szavazni, felfüggesztik tagságukat a Néppártban + videó
Az elvek, ó, az elvek!
Bajnokok Ligája: a Leipzig sikere rossz hír Gulácsi Péternek
Van bruttó egymillió feletti diplomás kezdőbér is
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Az Eintracht Frankfurt csúnyán elbánt a Fradi volt magyar futballistájával
Itt a bejelentés: komoly pénz áll a házhoz
Innováció.
Továbbra is ki kell állnunk a magyar gazdák és az európai élelmiszer-termelés megőrzése mellett – húzta alá a miniszter.
Mutatjuk, melyek a legjobban fizető diplomák.
Elárulta a jó hírt a miniszterelnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.