A német mintára itthon is bevezetett rövidített munkaidő a gyakorlatban azt jelenti, hogy az állam kifizeti a munkavállalók kieső fizetésének 70 százalékát a munkáltató helyett.

Felgyorsul Paks II. építése
Szankciók lassították az építkezést.
A német mintára itthon is bevezetett rövidített munkaidő a gyakorlatban azt jelenti, hogy az állam kifizeti a munkavállalók kieső fizetésének 70 százalékát a munkáltató helyett.
A Gazdaságvédelmi Akcióterv kiemelt célja a munkahelyek védelme.
A program a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került munkaadókat és munkavállalókat segíti akár több százezer munkahely megőrzésével.
A munkavállaló a munkáltatóval együttesen benyújtott kérelem alapján kaphat támogatást, hogy a járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások leépítések helyett a munkahelyek védelmében csökkentett munkaidőt alkalmazzanak. A programban a munkáltató vállalja, hogy nem szünteti meg a munkavállaló munkaviszonyát, és a munkavállaló csökkentett munkaidejére és egyéni fejlesztési idejére bért fizet.
Míg a munkavállaló vállalja, hogy munkát végez és az egyéni fejlesztési időben a munkaadó rendelkezésére áll, ezért cserébe az állam a kieső bér 70 százalékának térítésével kompenzálja a munkavállalót.
Azon munkáltatók (a munkavállalókkal együtt), akik a vírushelyzetre tekintettel legalább 15, de legfeljebb 75 százalékkal voltak kénytelenek csökkenteni a munkaidőt, vagyis legalább napi 2 órában foglalkoztatják munkavállalóikat, és a későbbiekben is garantálják a továbbfoglalkoztatást.
· a vállalkozásoknak lehetőségük van a bértámogatás mellett 0,1 százalékos kamatozású, 2 éves futamidejű munkahelymegtartó hitel felvételére is, amelyet a munkavállalók 9 havi bérének finanszírozására fordíthatnak;
· a támogatásnál a kérelem benyújtásának napjára vonatkozó alapbért veszik figyelembe;
· nem kell kifejteni a gazdasági nehézségek okát;
· a munkaszerződések módosítását, a csökkentett munkaidőről és az egyéni fejlesztési időről szóló megállapodásokat nem kell egyenként megkötni minden munkavállalóval, mivel a munkaszerződések a kormányrendelet erejénél fogva módosulnak.
Minden munkavállalót, akinek a munkáltatója garantálja a továbbfoglalkoztatást.
A bértámogatás kiterjed a munkaidőkeretben foglalkozatott dolgozókra, a távmunkára és az otthoni munkavégzésre, a munkaerő-kölcsönző cégekre, valamint az egyesületek és civil szervezetek közül azokra, amelyek nem részesülnek költségvetési támogatásból.
Az EU-s szabályok miatt azok sem kaphatnak állami bértámogatást, akik uniós forrásból jutnak bérjellegű támogatáshoz.
3 hónapra.
Kieső munkabérként legfeljebb a nettó minimálbér dupláját, 214 130 forintot lehet figyelembe venni. Ez azt jelenti, hogy az állami támogatás összege fejenként havonta legfeljebb nettó 74 946 forint lehet.
Nézzünk egy példát:
Tegyük fel, hogy egy vállalkozás a koronavírus okozta gazdasági helyzetben 50 százalékos kereslet-visszaeséssel szembesül, ezért csak fele időben kíván foglalkoztatni. Ekkor egy 20 munkanapos hónap esetében a 20 munkanap 50 százalékát a munkaadó fizeti, 3 munkanap egyéni fejlesztésre fordítható (ezt is a cég fizeti), míg 7 munkanapot finanszíroz az állam... A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha egy munkavállaló nettó alapbére 200 ezer forint volt eddig, és a veszélyhelyzet miatt a munkaideje 50 százalékkal csökkent, akkor a kieső munkabér 70 százalékát, azaz nettó 70 ezer forintot garantál részére az állam.
Tehát: ha a munkavállaló nettó alapbére 8 órás foglalkoztatás mellett 200.000 forint volt. Ha a járvány idejére munkaideje és bére felére csökkent (4 óra és 100 000 forint), akkor támogatásként havonta 70.000 forintot igényelhet. Így összesen 170 000 forintot fog keresni.
A munkavállaló a munkáltatóval közösen Cégkapun keresztül kérelmezheti 2020. április 16-ától, melyet 8 napon belül bírál el a kormányhivatal; május végén érkezhetnek az első kifizetések a munkavállalók számára
A munkaadó és a munkavállaló közös kérelmet nyújt be egyszerű, digitális formában.
8 napon belül elbírálja a kérelmet a kormányhivatal.
Május végén jön az első kifizetés a munkavállaló számára.
A támogatás havi szinten kerül utalásra a munkavállaló részére, táppénz, betegszabadság, fizetett állásidő, fizetett szabadság idejére is jár. A támogatás adómentes.
A bértámogatási rendszerben egyszerre kell áldozatot hoznia a munkavállaónak, a munkaadónak és az államnak is.
A munkaadó vállalja, hogy nem küldi el a munkavállalót, a munkavállaló vállalja, hogy bizonyos jövedelem-kiesés mellett tovább dolgozik és önfejlesztésre is fordít munkaidőt – olvasható a Századvég elemzésében.
Az igényléssel kapcsolatos további információ és a szükséges űrlapok itt érhetőek el.
Szankciók lassították az építkezést.
Az öntözővizet a kormány a továbbiakban is biztosítja a gazdálkodóknak.
Szlovákia és Magyarország segíti ki leginkább Ukrajnát.
Az átrepülő forgalom hat százalékkal nőtt.
Hét kérdés, hét ország – őrült nehéz földrajzi kvíz
Baloldali megmondóember állt ki a Csík zenekar énekesnője mellett + videó
Guy Ritchie, Tom Hardy, Helen Mirren, Pierce Brosnan és a londoni alvilág: megnéztük a Gengsztervilágot
Merkel kiakadt: a migránsokat védi még terror idején is
Marics Peti lesz a Nagy Ő? Egyre több jel utal rá!
Az Európai Bizottság feltartja a középső ujját: eldöntötték, mihez kezdenek a magyarok véleményével Ukrajnáról
Elesett az M7-es, nagy a dugó
A Liverpool bejelentette, a Leverkusenhez igazol a középhátvéd
Megöllek! – kiáltotta, majd fűrésszel esett neki a mozgáskorlátozott húga nyakának a kisvárdai férfi
Most a messiásról áradozik
Felháborodtak a pedagógusszervezetek a tiszás tanáron, aki már az óvodásokat is érzékenyítené
Macron felhívta Putyint, kemény választ kapott a francia elnök
Szankciók lassították az építkezést.
Az öntözővizet a kormány a továbbiakban is biztosítja a gazdálkodóknak.
Szlovákia és Magyarország segíti ki leginkább Ukrajnát.
Az átrepülő forgalom hat százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.