A járvány elleni védekezés okozta a magasabb pénzforgalmi hiányt

Ehhez a gazdaságvédelmi intézkedések, például a bértámogatási program és az adócsökkentések is hozzájárultak.

Forrás: MTI2020. 05. 08. 14:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A járvány elleni védekezés és a gazdaságvédelmi intézkedések, így például a bértámogatási program és az adócsökkentések eredményeként az államháztartás központi alrendszere az év első négy hónapjában 727,4 milliárd forintos hiánnyal zárt, áprilisban azonban 104,5 milliárd forintos többlet alakult ki, köszönhetően az uniós programok 249,8 milliárd forintos bevételének – közölte előzetes jelentésében a Pénzügyminisztérium (PM) pénteken az MTI-vel.

Hozzátették, hogy idén április végéig közel 400 milliárd forintot tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, így például védőmaszkok, védőeszközök, lélegeztetőgépek beszerzésére fordított kiadások.

A központi költségvetés 610,6 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 123,0 milliárd forintos deficitet, az elkülönített állami pénzalapok 6,2 milliárd forintos többletet mutattak április végén.

Az előző év azonos időszakában a központi alrendszer hiánya 39,0 milliárd forintot tett ki.

Varga Mihály a hivatalos Facebook-oldalán április 22-én közzétett videóban már jelezte, hogy a következő hetekben várhatóan 100 milliárd forintnyi fejlesztést számol el Magyarország az Európai Unióval (EU), és mivel ezeket a beruházásokat saját forrásból már megelőlegezték, a beérkező összeg a magyar költségvetést erősíti.

A PM pénteki jelentése szerint az év első négy hónapjában összesen 313,2 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, az uniós kiadások ugyanakkor megközelítették a 842 milliárd forintot.

A közleményben kiemelték a közúthálózat fenntartására és működtetésére április végéig fordított 49,7 milliárd forintot, a Modern városok program terhére elköltött 29,1 milliárd forintot és beruházás-ösztönzési célelőirányzatból felhasznált 19,8 milliárd forintot. Jelentős összeget, 19,3 milliárd forintot fordítottak a költségvetésből a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatására is.

A koronavírus-járvány hatásából következően a központi alrendszer idei évre tervezett pénzforgalmi hiánya magasabb lesz – jegyezte meg jelentésében a PM.

Egyelőre 367 milliárd forint pénzforgalmi hiány szerepel az idei költségvetésben, amelyhez képest az április végén meglévő 727,4 milliárd forint 198,2 százalékot mutat. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) április 22-én közzétett módosított finanszírozási tervében jelentette be, hogy az államháztartás központi alrendszerének idei évre tervezett pénzforgalmi hiánya 367 milliárd forintról 1601 milliárd forintra emelkedett, miután a koronavírus-járványt és gazdasági hatásait mérsékelni hivatott fiskális lépések miatt a kormány a GDP 1 százalékáról 2,7 százalékára módosította a 2020-as költségvetés eredményszemléletű hiánycélját.

A módosított pénzforgalmi hiánycéllal számolva az első négy havi deficit 45,4 százalékon állt.

Az Európai Bizottsághoz kedden eljuttatott konvergenciaprogramban azonban 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycél jelent meg az ÁKK finanszírozási tervében közölt 2,7 százalékkal szemben, a GDP 3,0 százalékos csökkenésével kalkulálva. A bizottság szerdán kiadott tavaszi gazdasági előrejelzése a GDP 7,0 százalékos idei visszaesését és 5,2 százalékos deficitet jósol az idei évre.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.